9 grudnia w Operze Krakowskiej odbył się VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki, w którym wzięły udział setki przedstawicieli organizacji zrzeszających seniorów, samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Na spotkaniu rozmawiano o polityce senioralnej i najnowszych technologiach w służbie srebrnemu pokoleniu.
Otwarcie kongresu poprzedził briefing, na którym o polityce senioralnej Województwa Małopolskiego i programie kongresu mówili marszałek Łukasz Smółka, Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Leokadia Piątek, przedstawicielka seniorów z gminy Zielonki.
Spotkanie otworzyły wystąpienia gospodarzy wydarzenia: marszałka Łukasza Smółki i Marty Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz zaproszonych gości. Wśród nich była zaangażowana od lat w promowanie polityki senioralnej, tworzenie Gminnych Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku Elżbieta Achinger, I wicewojewoda małopolska, która opowiedziała m.in. o konsultowanym właśnie rządowym projekcie wprowadzenia bonu senioralnego.
- Zobacz też:
Uczestnicy kongresu, którzy szczelnie wypełnili widownię Opery Krakowskiej, wysłuchali wystąpienia prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego i dyskusji o tym, jak tworzyć dobrą politykę senioralną w samorządach, w której głos zabrali m.in dr. Anna Okońska- Olkowicz, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej i Krzysztof Wołos, Wójt Gminy Wielka Wieś w powiecie krakowskim.
W drugiej części kongresu przedstawiciele firm z branży technologicznej prezentowali rozwiązania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i codziennego funkcjonowania seniorów. Jednym z takich rozwiązań, które od kilku lat jest wdrażane przez województwo, jest Małopolski Tele Anioł. To opaska na rękę, dzięki której jednym kliknięciem można wezwać pomoc, oraz obsługujące cały system centrum usług.
Na spotkaniu eksperci przybliżyli nowatorskie technologie, pomocne do zdalnego leczenia i monitorowania zmian w organizmie. Seniorzy zapoznali się z mobilnymi rozwiązaniami z dziedziny diagnostyki chorób, wykorzystania telemedycyny oraz sztucznej inteligencji w tworzeniu usług i produktów dla osób starszych.
Nie zapomniano też o czymś dla ducha i dla ciała. W przerwie pomiędzy częściami merytorycznymi kongresu dla seniorów wystąpili artyści Opery Krakowskiej, a w kuluarach przygotowano dla wszystkich smaczny poczęstunek.
Seniorzy mogli odwiedzić stoiska wystawiennicze, zapoznać się z ofertą produktów i usług zaprojektowanych dla osób starszych, przetestować niektóre rozwiązania, a nawet sprawdzić swój stan zdrowia w mobilnych punktach oferujących badania i pomiary oraz porozmawiać o bezpieczeństwie z przedstawicielami małopolskiej Policji.
Warto dodać, że w Małopolsce i wielu lokalnych samorządach od lat realizowane są różne formy wsparcia dla seniorów. Województwo Małopolskie opracowało i od 2023 roku realizuje Program Strategicznym Srebrna Małopolska 2030. Jego głównym celem jest zapewnienie pomyślnego i aktywnego starzenia się mieszkańców Małopolski, rozumianego jako dobre samopoczucie w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej, umożliwiające zachowanie jak najdłużej samodzielności w codziennych czynnościach.
fot. UMWM