wtorek, 14 listopada 2023 08:33

Polscy naukowcy o krok od przejścia do historii. To będzie pierwszy taki preparat na świecie

Autor Norbert Kwiatkowski
Polscy naukowcy o krok od przejścia do historii. To będzie pierwszy taki preparat na świecie

Nasi naukowcy są na dobrej drodze do przygotowania prototypu szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Byłby to ogromny przełom w leczeniu tej groźnej choroby.

Prace gdańskich naukowców z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) w składzie: dr Gabriela Brzuska, dr Anna Czarnota i prof. dr hab. Bogusław Szewczyk doprowadziły do stworzenia prototypu szczepionki przeciwko wirusowi Zika.

Przypomnijmy, że jest to jedna z chorób tropikalnych, wywoływana przez wirusa należącego do tej samej grupy co wirus Zachodniego Nilu oraz wirus denga. Kluczowym wektorem Zika są komary z rodziny Aedes aegypti występujące w klimacie tropikalnym, choć w okresie letnim są one w stanie przeżyć również na obszarach Europy.

Zakażenie wirusem Zika jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży — może bowiem prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego płodu i małogłowia. Możliwość transmisji wirusa przez łożysko to nie jedyne zagrożenie, w rzadkich przypadkach istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń neurologicznych również u dorosłych.

Warto dodać, że oprócz antygenu szczepionka najczęściej zawiera dodatkowe składniki w tym adiuwant, którego rolą jest wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej.

Foto: Unsplash/zdjęcie poglądowe

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka