wtorek, 28 lipca 2020 09:31

91 nowych zakażeń i następny zgon na COVID-19. Coraz więcej ograniczeń dla mieszkańców

Autor Marzena Gitler
91 nowych zakażeń i następny zgon na COVID-19. Coraz więcej ograniczeń dla mieszkańców

Dzisiejszy raport to 91 nowych zakażeń koronawirusem w Małopolsce. Najwięcej – 23 z Sądecczyzny (20 – powiat i 3 miasto Nowy Sącz). Niepokojące są też dane z Podhala, gdzie dziś odnotowano 24 zakażenia (18 – powiat tatrzański i 6 nowotarski).

Niestety również zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem w DPS w Grobli. To 83-letni mężczyzna z powiatu bocheńskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarły miał choroby współistniejące.

Dobrą wiadomością jest to, że są też kolejni ozdrowieńcy. Dziś jest ich w sumie 18 (10 kobiet i 8 mężczyzn, w wieku od 2 do 86 lat), w większości z powiatu tarnowskiego.

Ponad 5 tysięcy osób przebywa obecnie w Małopolsce w kwarantannie z decyzji PISE, z czego blisko 4 tysiące na Sądecczyźnie. To długa, czasem dwumiesięczna izolacja, bo kończy się, gdy u ostatniego członka rodziny wynik testów jest ujemny, zmiana planów wakacyjnych i kłopoty w pracy.

Epidemia wpływa na codzienność mieszkańców Małopolski. Zamykane są kolejne instytucje. Dziś dołączył do nich Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu wraz z filią w Nowym Targu, który jest nieczynny do odwołania. Koronawirusa potwierdzono u 2 u pracowników placówki, która wstrzymała egzaminy i szkolenie.

Nowy Sącz: MORD zamknięty do odwołania. Co z egzaminami?
Wszyscy, którzy planowali w najbliższym czasie zdać egzamin na prawo jazdy muszą uzbroić się w cierpliwość. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu od jutra (28.07) będzie nieczynny do odwołania. W ostatnich dniach u jednego z egzaminatorów ośrodka potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.…

W nowosądeckim szpitalu z powodu koronawirusa wstrzymano też przyjęcia na chirurgii. Zakażony jest jeden z pracowników.

Nowy Sącz: Wstrzymane przyjęcia na chirurgii ogólnej
Chirurgia ogólna sądeckiego szpitala wstrzymała przyjęcia nowych pacjentów. Decyzja podjęta została w oparciu o pozytywny wynik testu na koronawirusa u jednego z pracowników oddziału. Oddział chirurgii ogólnej Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu nie przyjmuje nowych p…

W związku z zakażeniem dwóch pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Rabie Wyżnej (pow. nowotarski) placówka została zamknięta i do 31 lipca nie będzie prowadzić bezpośredniej obsługi klientów.

W podobnej sytuacji znalazł się Urząd Gminy w Biskupicach (pow. wielicki), gdzie zakażony jest jeden z pracowników.

Biskupice. Urząd Gminy zamknięty z powodu koronawirusa. Zakażony pracownik
Koronawirusa wykryto u pracownika Urzędu Gminy Biskupice. W związku z tym Urząd został zamknięty dla petentów a wójt wydał komunikat dla mieszkańców.

Z kolei w powiecie gorlickim zamknięta jest zabytkowa cerkiew w Brunarach, a Urząd Gminy Uście Gorlickie od dnia 27 lipca do czasu ustabilizowania sytuacji przywrócił obostrzenia w zakresie obsługi interesantów w Urzędzie Gminy Uście Gorlickie i jednostkach organizacyjnych gminy, zachęcajac do kontaktu online i telefonicznego.

Cerkiew Michała Anioła w Brunarach zamknięta przez koronawirusa
Od piątku, 24 lipca, Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Brunarach pozostaje zamknięta dla wiernych. W związku z potwierdzonymi przypadkami COVID-19 na terenie gminy Uście Gorlickie także tamtejszy Urząd Gminy był nieczynny dla patentów. > -Drodzy turyści i mieszkańcy Brunar. Decyzją Państwowej St…

Nowe zakażenia pojawiły się też w powiecie myślenickim, gdzie koronawirusa potwierdzono u dwóch opiekunek żłobka w Myslenicach, a zagrożone zakażeniem są 63 osoby, w tym 18 małych dzieci.

Myślenice: Nowe ognisko koronawirusa w żłobkach?
U dwóch opiekunek w prywatnym żłobku Ekoludek w Myślenicach ujawniono wynik pozytywny na koronawirusa. UMiG wyjaśnia, że w żłobku samorządowym nie wykryto, do tej pory, żadnego zakażenia. Czy pracownicy i dzieci, a zwłaszcza ich rodzice mogą czuć się bezpieczni? W prywatnym żłobku Ekoludek sytuacj…

Niepokojace wiesci płyna też z powiatu tarnowskiego, gdzie w ubiegły piątek potwierdzono zakażenie koronawirusem u salowej z SOR-u szpitala św. Łukasza, pracownicy laboratorium Centrum Zdrowia Tuchów oraz 65-letniej pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy. Dziś w powiecie tarnowskim przybyło kolejne 3 osoby zakażone.

Zakażenia nie omijają też służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Przypominamy, ze w Nowym Sączy koronawirusem zakaził się komendant KMP.

Sądecczyzna: Komendant sądeckiej policji zarażony koronawirusem
Pozytywny wynik na koronawirusa otrzymał mł. Insp. Krzysztof Dymura – komendant policji w Nowym Sączu. Wraz ze swoimi zastępcami zostali odsunięci od służby. Każdy z nich obecnie przebywa na kwarantannie.

Zakażenie potwierdzono też w wysokiego dowódcy KWP w Krakowie oraz w krakowskim sanepidzie.

Koronawirus w krakowskim Sanepidzie! Zakażeni pracownicy
– U sześciu pracowników Powiatowej Stacji Sanitarnow Epidemiologicznej w Krakowie potwierdzono zakażenie koronawirusem – potwierdziła Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka prasowa małopolskiego sanepidu. Pierwsze informacje o funkcjonowaniu placówki, które przekazano mediom mówiły, że krakowski oddzia…

Poza Sądecczyzną, gdzie codziennie przybywa średnio kilkunasty zakażonych, najgorsza sytuacja jest w DPS w Grobli (pow. bocheński), gdzie w weekend (sobotę i niedzielę 25 i 26 lipca) otrzymano wyniki kolejnych testów, przeprowadzonych w czwartek 23 lipca wśród 99 podopiecznych ośrodka. U 50 osób wynik testu był dodatni. łącznie zakażonych jest tam 115 ze 165 podopiecznych, 23 z nich przebywa w szpitalu, w tym jedna z powodów niezwiązanych z koronawirusem. Dziś na szczęście nie potwierdzono tam nowych zakażeń. Jednak jeden z przebywających w krakowskim szpitalu podopiecznych zmarł. To już kolejna ofiara koronawirusa z tej placówki od czasu odktycia w niej ogniska zakażenia.

Niepokojace sygnały płyną też z DPS w Bochni, gdzie koronawirusa odkryto u ozdrowieńca, ale na razie jeszcze nie objeto placówki kwarantanną.

Koronawirus wrócił do bocheńskiego DPS-u?
Pierwszy raz z koronawirusem walczono w placówce w marcu i kwietniu. Jak donosi bochnianin.pl, u podopiecznego bocheńskiego DPS-u stwierdzono obecność koronawirusa. Test wykonano, ponieważ pacjent trafił do szpitala z inną dolegliwością. Jak się okazało, osoba ta jest ozdrowieńcem (przeszła bowiem…

Ostatnie zgony na COVID-19 w Małopolsce:

 • 20 lipca - 83-letnia mieszkanka powiatu nowosądeckiego,
 • 25 lipca - 78-letnia mieszkanka Nowego Sącza,
 • 25 lipca - 70-letni mieszkaniec woj. śląskiego, który był leczony w Krakowie
 • 26 lipca - 76-letnia podopieczna Domu Opieki „Jestem” w Grobli i 84-letni mężczyzna z tego DPS
 • 27 lipca 90-letni mężczyzna z powiatu bocheńskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
 • 28 lipca - 83-letni mężczyzna z powiatu bocheńskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Aktualne ogniska koronawirusa:

Małopolska [28 lipca]

 • zakażonych:  3223 (+91)
 • zmarło: 54 (+1)
 • wyzdrowiało: 1613 (+18)
 • aktywnie chorych: 1 551      (+72)

WSSE w Krakowie poinformowało o potwierdzeniu koronawirusa kolejnych 91 osób. To 37 kobiet i 54 mężczyzn, w wieku od 2 do 84 lat, z:

 • powiatu nowosądeckiego (20      osób),
 • powiatu tatrzańskiego (18      osób),
 • powiatu oświęcimskiego (14      osób),
 • powiatu myślenickiego (7 osób),
 • powiatu nowotarskiego (6 osób),
 • Krakowa (5 osób),
 • Nowego Sącza (3 osoby),
 • powiatu gorlickiego (3 osoby),
 • powiatu tarnowskiego (3 osoby),
 • powiatów: dąbrowskiego, suskiego, limanowskiego, wadowickiego (po 2 osoby)
 • Tarnowa oraz powiatów: brzeskiego, krakowskiego i wielickiego (po 1 osobie).

Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 3223 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Do 54 zwiększyła się liczba osób zmarłych na COVID-19. Dziś poinformowano o zgonie 83-letniego mężczyzny z powiatu bocheńskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarły miał choroby współistniejące.

Dobrą wiadomością jest to, że są też kolejni ozdrowieńcy. To 10 kobiet i 8 mężczyzn, w wieku od 2 do 86 lat, z:

 • powiatu tarnowskiego (8 osób),
 • powiatu bocheńskiego (3 osoby),
 • powiatów: oświęcimskiego i suskiego (po 2 osoby)
 • powiatów: dąbrowskiego,  nowotarskiego i wadowickiego (po 1 osobie).

Osoby te w większości przebywały w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 1613 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 28.07.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 3 223 zakażonych (nowych 91)

(powiat bocheński: 338, powiat brzeski: 72, powiat chrzanowski: 39, powiat dąbrowski: 19, powiat gorlicki: 32, powiat krakowski: 104, m. Kraków: 451, powiat limanowski: 210, powiat miechowski: 19, powiat myślenicki: 181, powiat nowosądecki: 538, m. Nowy Sącz: 148, powiat nowotarski: 59, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 201, powiat proszowicki: 17, powiat suski: 218, powiat tarnowski: 130, m. Tarnów: 23, powiat tatrzański: 121, powiat wadowicki: 144, powiat wielicki: 144)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 1 551

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 165

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 160
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 1
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 1
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 1
 • Szpital MEGREZ Tychy: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 1 386

b. wyleczeni: 1 613

(powiat bocheński: 147, powiat brzeski: 64, powiat chrzanowski: 33, powiat dąbrowski: 12, powiat gorlicki: 8, powiat krakowski: 81, m. Kraków: 309, powiat limanowski: 111, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 154, powiat nowosądecki: 66, m. Nowy Sącz: 39, powiat nowotarski: 13, powiat olkuski: 12, powiat oświęcimski: 91, powiat proszowicki: 9, powiat suski: 184, powiat tarnowski: 96, m. Tarnów: 15, powiat tatrzański: 6, powiat wadowicki: 30, powiat wielicki: 121)

c. zgony COVID-19: 54

(powiat bocheński: 8, powiat brzeski: 2, powiat krakowski: 1, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 5, powiat nowosądecki: 1, m. Nowy Sącz: 1, powiat oświęcimski: 4, powiat proszowicki: 2, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 3, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 5

(powiat bocheński: 2, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 8 880

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 8 196

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 5 046

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 47
 • Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1
 • Szpital Powiatowy w Limanowej: 1
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3
 • Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1
 • Zgony poza szpitalem: 1

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 173 (poprzednia doba: 1 332 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje