poniedziałek, 10 sierpnia 2020 13:41

Ponad 6 mln zł trafi do Krynicy i Muszyny. Zaplanowano sporo inwestycji

Autor Aleksandra Tokarz
Ponad 6 mln zł trafi do Krynicy i Muszyny. Zaplanowano sporo inwestycji

4 miliony złotych dla Krynicy Zdrój i milion złotych dla Muszyny. Gminy uzdrowiskowe w Małopolsce otrzymają wsparcie z budżetu państwa o łącznej wartości ponad 7,5 milionów złotych. Na co zostaną wydane te pieniądze?

Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych – gminy uzdrowiskowe oraz te posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej realizują także zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska.

Na tej podstawie otrzymują wsparcie z budżetu państwa. W tym roku dotacja ta dla naszego województwa wyniesie łącznie 7 661 000,70 złotych i jest przeznaczona dla 8 gmin.

Największe wsparcie finansowe otrzyma gmina Krynica-Zdrój. Za kwotę ponad 4 mln złotych wykonany zostanie między innymi remont 4 dróg wewnętrznych, inwestycje związane z oświetleniem czy utrzymanie infrastruktury technicznej i sportowo-rekreacyjnej na cele uzdrowiskowe.

Ponad 1 mln złotych otrzyma gmina Muszyna, która dzięki środkom z budżetu państwa wykona pomiary jakości powietrza, dofinansuje oświetlenie uliczne, parkowe oraz publicznych miejsc rekreacji.

Niespełna 1 mln złotych trafi natomiast do gminy Szczawnica. Dotacja ta będzie wykorzystana na oczyszczanie miasta, utrzymanie zieleni i oświetlenia ulicznego.

Zgodnie z ustawą, gmina uzdrowiskowa realizująca zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w roku poprzedzającym rok bazowy (dwa lata wstecz).

Większość z gmin objętych wsparciem w 2020 roku podpisała już niezbędne umowy. Pieniądze trafią na konta gmin do końca sierpnia. Oprócz Krynicy, Muszyny i Szczawnicy na wsparcie mogą liczyć także Rabka-Zdrój, Uście Gorlickie, Piwniczna Zdrój, Sękowa i Kraków.

Info MUW Kraków, foto UM Muszyna

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje