poniedziałek, 10 maja 2021 14:08

Poparcie dla PiS wciąż rośnie. Oto wyniki sondażu IBRiS

Autor Aleksandra Tokarz
Poparcie dla PiS wciąż rośnie. Oto wyniki sondażu IBRiS

Kolejny wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości i partii Szymona Hołowni, bez zmian w przypadku Lewicy i spadek poparcia dla KO oraz Konfederacji. To wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Respondenci zapytani o to, czy wzięliby udział w głosowaniu, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, w większości odpowiedzieli twierdząco (56,7 proc.). Takiego zamiaru nie ma 40,7 proc. ankietowanych – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Onetu.

Wciąż króluje Prawo i Sprawiedliwość. Głos na tę partię chce oddać 35,1 proc. badanych. To wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do badania IBRiS dla Onetu, przeprowadzonego w dniach 24-25 kwietnia, zatem przed porozumieniem zawartym z Lewicą oraz przed głosowaniem w Sejmie nad ratyfikacją decyzji o Funduszu Odbudowy.

Na drugim miejscu pod względem najwyższego poparcia znajduje się obecnie Polska 2050. 19,9 proc. respondentów chce zagłosować na partię Szymona Hołowni. To o 2,8 pkt proc. więcej, niż deklarowało w kwietniu.

Podium zamyka Koalicja Obywatelska. Popiera ją obecnie 14,7 proc. badanych. To oznacza kolejny spadek notowań, tym razem o 1,4 pkt proc.

Jak wynika z sondażu, Lewica, tj. SLD, Wiosna i partia Razem mogą liczyć na 9,1 proc. głosów. Wynik ten nie zmienił się od poprzedniego badania IBRiS dla Onetu. Spadło natomiast poparcie dla Konfederacji, którą obecnie popiera o 1,9 pkt proc mniej badanych - 5,8 proc.

Niezdecydowanie, jeśli chodzi o oddanie głosu na konkretną partię, wyraziło 9,8 proc. badanych.

Tymczasem z badań na zlecenie Onetu wynika, że ponad 50 proc. osób ma złe zdanie o działaniach premiera Mateusza Morawieckiego, z czego "raczej źle" ocenia go 22,4 proc. badanych, a "zdecydowanie źle" - 27,8 proc. Natomiast 42,9 proc. dobrze ocenia działania premiera, przy czym odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 15,5 proc., a "raczej dobrze" - 27,4 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 6,9 proc. respondentów.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 8-9 maja. Badanie zrealizowane zostało metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

fot. Wikipedia/Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Polska

Polska - najnowsze informacje