środa, 26 kwietnia 2023 05:16

Porozumienie "Skrzydlaty Nowy Sącz" podpisane

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Porozumienie "Skrzydlaty Nowy Sącz" podpisane

W poniedziałek (24 kwietnia 2023) w MCK SOKÓŁ pomiędzy trzema instytucjami kultury województwa małopolskiego podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie edukacji patriotyczno-historycznej oraz upowszechniania i popularyzacji tradycji i historii lotnictwa na terenie Małopolski.

Tomasz Kosecki – dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Robert Ślusarek – dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zadeklarowali współpracę, w zakresie której planowana jest m.in. wspólna organizacja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w ramach projektu „Skrzydlaty Nowy Sącz”. Projekt ten ma za zadanie pokazanie historii sądeckiego lotnictwa oraz zasłużonych sądeckich lotników.

Dyrektor Tomasz Kosecki przypomniał o ważnym wydarzeniu, jakim jest 90. rocznica rozpoczęcia lotniczej działalności szkoleniowej na Sądecczyźnie, a dokładniej w Tęgoborzu na Górze Rachów, gdzie powstała Szkoła Szybowcowa. Dodał, że Nowy Sącz był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie zaczęto budować szybowce i prowadzić działalność lotniczą.

– Cały ten projekt ma za zadanie przypomnieć te wydarzenia, pokazać coś nowego, czego nikt jeszcze nie widział

– podkreślił.

O wstępnym programie wydarzeń, jakie przygotowywane są w ramach projektu, opowiedział dyrektor Robert Ślusarek. 9 września w Miasteczku Galicyjskim nastąpi rozstrzygnięcie konkursu związanego z upowszechnianiem wiedzy o historii lotnictwa w ojczyźnie. Dzień później, 10 września, planowane jest otwarcie wystawy poświęconej Leopoldowi Kwiatkowskiemu, jak również Jerzemu Iszkowskiemu – dwóm wybitnym postaciom związanym z lotnictwem polskim, pochodzącym z Sądecczyzny. Zorganizowany zostanie także piknik wojskowo-patriotyczny.

Dyrektor MCK Andrzej Zarych dodał, że już w maju tego roku ogłoszony zostanie konkurs plastyczny adresowany do rodzin i grup dziecięcych. Będzie on związany z lotnictwem na Sądecczyźnie, a jego wyniki poznamy we wrześniu, w ramach wspomnianych wcześniej wydarzeń. Ujawnił, że w jednej sal MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu planowana jest także ekspozycja przedwojennego, szkolnego szybowca „Wrona”.

Początkiem września MCK SOKÓŁ zaprosi również na przegląd filmów poświęconych lotnictwu i lotnikom polskim, w ramach którego odbędzie się pokaz niemego filmu „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”. Jest to dokument z lat trzydziestych, który zdygitalizowało Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a został on zarejestrowany właśnie na terenie Nowego Sącza i jego najbliższej okolicy.

Podczas spotkania w Nowym Sączu podpisane zostało również porozumienie o współpracy w ramach projektu między Muzeum Lotnictwa Polskiego a Szkołą Podstawową im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy, reprezentowaną przez dyrektor Irenę Bastę.

Szczegółowy program wydarzeń zostanie ogłoszony w późniejszym terminie, ale już teraz wiadomo, że będzie to czas pełen atrakcji dla miłośników lotnictwa oraz dla tych, którzy chcą poznać historię lotnictwa na  terenie Sądecczyzny.

Inf. i foto: MCK SOKÓŁ

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka