czwartek, 16 marca 2023 10:57

Portrety na krzesłach przypomniały o ofiarach krakowskiego getta [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Portrety na krzesłach przypomniały o ofiarach krakowskiego getta [FOTO]

Na krakowski plac Bohaterów Getta, który przed wojną nazwany był placem Zgody, a podczas okupacji Umschlagplatz, symbolicznie "wrócili" jego mieszkańcy. Wszystko za sprawą obchodów 80. rocznicy likwidacji getta.

Dzisiejszy plac Bohaterów Getta jest niemym świadkiem okrucieństwa, jakie wydarzyło się tutaj 80 lat temu.

W miejscu upamiętniającym bohaterów krakowskiego getta stoi 70 krzeseł. Każde z nich symbolizuje jeden tysiąc Żydów mieszkających w Krakowie przed wybuchem wojny. Przy okazji obchodów 80. rocznicy likwidacji getta na 33. wolnostojących krzesłach pojawiły się fotografie Żydów, którzy niegdyś tutaj mieszkali.

Nie jest to jedyna forma upamiętnienia krakowskich Żydów w stolicy Małopolski. Obecnie w Muzeum Podgórza można zobaczyć wystawę pt. "Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu". Celem  jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości. Ma ona pokazywać wpływ rozwijającego się prężnie miasta na społeczność żydowską i na odwrót.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego podczas II wojny światowej.

Likwidacja krakowskiego getta nastąpiła 13-14 marca 1943 roku.  

fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka