piątek, 26 listopada 2021 06:54

Potrójne zabójstwo w Jurczycach. Podejrzanych zatrzymano po ponad 20 latach [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Potrójne zabójstwo w Jurczycach. Podejrzanych zatrzymano po ponad 20 latach [VIDEO]

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie i małopolskich policjantów śledztwa wyjaśniono sprawę zabójstwa z 2000 roku, dokonanego w Jurczycach w gminie Skawina. Winni tej wstrząsającej zbrodni w końcu odpowiedzą za swoje przestępstwo? Dwaj mężczyźni są w rękach policji, a prokurator przedstawił im zarzuty zabójstwa trzech osób. Najbardziej prawdopodobnym motywem działania zabójców była chęć odzyskania długu.

Do tragedii w podkrakowskich Jurczycach doszło w nocy z 8 na 9 września 2000 roku. W jednym z domów jednorodzinnych ujawniono zwłoki 44-letniej właścicielki posesji, jej 37-letniego konkubenta oraz 30-letniego mężczyzny. Ciała odnalazł znajomy 44-latki, który 9 września przyszedł do niej w odwiedziny. Przybyli na miejsce zbrodni policjanci ustalili, iż wszystkie ofiary zginęły od strzału z broni palnej. Trwające niemal tydzień oględziny miejsca zdarzenia pozwoliły zabezpieczyć 250 różnego rodzaju śladów.

W sprawie potrójnego zabójstwa wszczęto śledztwo, prowadzone przez policjantów z KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Badano wszelkie możliwe wątki i tropy, prześwietlano powiązania towarzyskie i biznesowe ofiar. W sprawie wstrząsającej zbrodni zeznało prawie 100 świadków.

- Z relacji mieszkańców wynikało, że kobieta, właścicielka domu, prowadziła różne interesy, w pewnym momencie jej sytuacja finansowa pogorszyła się. Badano ten wątek i inne potencjalne tła sprawy. Działania te nie doprowadziły wówczas do ustalenia i zatrzymania sprawców, a śledztwo zostało umorzone w 2002 roku. Pomimo formalnego umorzenia postępowania, małopolscy policjanci operacyjnie zajmowali się tą sprawą, szukając nowych wątków i tropów. Sprawę analizowało także „Archiwum  X”. W 2007 roku policjanci dotarli do nowych dowodów, jednak nie były one wystarczające do postawienia zarzutów – tłumaczy mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy KWP w Krakowie.

Przełom nastąpił w połowie 2020 roku. Wówczas śledczy, przy okazji przesłuchania w innej sprawie, uzyskali informacje dotyczące zabójstwa w Jurczycach. Prokuratura Regionalna w Krakowie zdecydowała o podjęciu na nowo śledztwa w sprawie tego potrójnego zabójstwa. Po weryfikacji nowych informacji oraz po uzyskaniu kolejnych dowodów ustalono osoby podejrzewane. Okazało się, że mężczyźni nie znali się z ofiarami i w poprzednich latach nie znajdowali się w kręgu osób podejrzewanych za potencjalnych sprawców.

22 listopada, około godziny 1 w nocy policjanci Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Krakowie zatrzymali 45-latka, gdy ten wracał samochodem do domu. Następnie około godz. 6:00, krakowscy policjanci wraz z poznańskimi kontrterrorystami weszli do mieszkania drugiego podejrzewanego – 52-latka z Poznania.

- Obaj mężczyźni byli zaskoczeni, nie spodziewali się zatrzymania i nie stawiali oporu. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Krakowie, gdzie usłyszeli zarzuty zabójstwa trzech osób. W postawieniu im zarzutów przysłużył się zebrany przez śledczych na tym etapie sprawy materiał dowodowy oraz m.in. technika kryminalistyczna, która przez ostatnie 20 lat bardzo się rozwinęła – dodaje mł. insp. Gleń.

24 listopada, na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Śledczy wciąż ustalają motyw zbrodni. Jako najbardziej wiarygodny jest w tym momencie uznawany ten związany z chęcią odzyskania długu.

fot. Małopolska Policja

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka