środa, 27 listopada 2019 20:19

Powiat gorlicki: Niedoczyszczone ścieki trafiły do rzeki Biała Tarnowska!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat gorlicki: Niedoczyszczone ścieki trafiły do rzeki Biała Tarnowska!

Na terenie gminy Bobowa ścieki trafiły do rzeki.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 24 listopada. Na profilu facebookowym „Biała Tarnowska” pojawił się niepokojący wpis wraz ze zdjęciami.

– Dzisiejsza wyprawa na ryby zaczęła się od bardzo nieprzyjemnego widoku... w m. Bobowa dzięki SSR Grybów udało się wreszcie […] udokumentować i zgłosić odpowiednim służbom zrzut ścieków z oczyszczalni w Bobowej do rzeki Biała Tarnowska – można było przeczytać na profilu „Biała Tarnowska” na Facebooku.

Na miejscu szybko pojawiły się zaalarmowane służby: Państwowa Straż Pożarna w Gorlicach, Ochotnicza Straż Pożarna z Bobowej, Policja i przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Skontrolowano urządzenia i wylot doprowadzający oczyszczone ścieki do rzeki.

Gminna Jednostka Usług Komunalnych w Bobowej, za pośrednictwem portalu naszabobowa.pl, wydawanego przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, poinformowała dzień później, że „24 listopada 2019 r. doszło do incydentu związanego z niekontrolowanym jednorazowym wyciekiem niedoczyszczonych ścieków z oczyszczalni ścieków w Siedliskach do rzeki Biała Tarnowska”. Jak dodano, urządzenia są sprawne, nie było żadnej awarii.

Jaki był wynik kontroli?

– Nie stwierdzono nieprawidłowości. Odczyn zanieczyszczonej wody wskazał pH na poziomie 6,7 – norma wynosi 6,5-9,5 – podała GJUK w Bobowej na portalu naszabobowa.pl. – Inspektorzy WIOŚ odstąpili od pobierania próbek zanieczyszczonej wody ze względu na znikomą szkodliwość dla środowiska – dodał.

Co było przyczyną tego zdarzenia?

– Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji było wprowadzenie przez użytkowników sieci zgniłych ścieków przez co została zanieczyszczona sieć kanalizacyjna. Zdarzenie to miało charakter jednorazowy, urządzenia w oczyszczalni są w pełni zautomatyzowane i działają prawidłowo, nie odnotowano żadnej awarii – podała GJUK w Bobowej za pośrednictwem naszabobowa.pl.

Gorlice - najnowsze informacje