czwartek, 1 października 2020 13:24

Powiat nowosądecki i Nowy Sącz znów w żółtej strefie. Jest nowe ognisko

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat nowosądecki i Nowy Sącz znów w żółtej strefie. Jest nowe ognisko

Radość mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego nie trwała długo. Dokładnie 10 września oba te rejony stały się strefami zielonymi. Po niespełna 20 dniach, wrócą obostrzenia. Powiat nowosądecki i Nowy Sącz są znów w żółtej strefie.

Od soboty, 12 września, mieszkańcy powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza mogli odetchnąć z ulgą. Wtedy, po raz pierwszy odkąd wprowadzono w Polsce podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami, Nowy Sącz i powiat, znalazły się w tej zielonej.

A historia tych zmian była naprawdę burzliwa. 8 sierpnia zarówno powiat jak i miasto znajdowały się w strefie czerwonej. Sytuacja nie zmieniła się także w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Decyzje podjęte przez Ministerstwo Zdrowia 15 i 22 sierpnia nie przyniosły żadnych zmian w kolorze tych rejonów. Tydzień później, 29 sierpnia, sytuacja lekko poprawiła się w powiecie, który stał się wtedy strefą żółtą. Niestety, miasto jak było czerwone, tak takim pozostało. Decyzje podjęte przez resort zdrowia 5 września, nie przyniosły żadnych zmian.

Wtedy Nowy Sącz miał już zdecydowanie dość obostrzeń. Prezydent Handzel skierował nawet pismo do ministra Niedzielskiego, z prośbą o zniesienie czerwonej strefy. Miasto faktycznie notowało wtedy nieznaczne przyrosty nowych zakażeń.

Tydzień później, 12 sierpnia, dobre wiadomości dotarły zarówno do miasta, jak i do powiatu. Strefa została zmieniona na zieloną i ten stan utrzymywał się przez 3 kolejne tygodnie, aż do dnia dzisiejszego.

Ostatnie dni przyniosły jednak spory wzrost nowych zakażeń. Tylko dzisiaj, w powiecie nowosądeckim przybyło 20 chorych. Od 25 września liczby oscylowały średnio w granicach 15 zakażeń dziennie.

W Nowym Sączu, oprócz 13 zakażeń odnotowanych 29 września, liczba nowych, dziennych zakażeń nie wyglądała tak źle. Wskaźnik strefy żółtej został przekroczony o 7 zakażeń. W powiecie krakowskim wskaźnik ten został przekroczony o 12 przypadków. Mimo tego, znalazł się on w strefie niebieskiej, zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami. W jaki sposób są więc podejmowane decyzje o kwalifikowaniu konkretnego rejonu do strefy z obostrzeniami?

Obostrzenia, obowiązujące w żółtych i czerwonych strefach wkrótce zostaną zmienione i mogą być bardziej uciążliwe, niż do tej pory. Główną zmianą, jaka będzie dotyczyła żółtej strefy to nowy limit gości na weselach i innych imprezach rodzinnych, który będzie wynosił 75 osób. Dodatkowo, wszędzie w przestrzeni publicznej trzeba będzie nosić maseczkę. Do tej pory ograniczenie to dotyczyło wyłącznie strefy czerwonej. Mieszkańcy, na ten moment, mogą być jednak spokojni. Wprowadzenie zmian w obostrzeniach zaplanowano na połowę października.

Wśród nowych ognisk, które pojawiły się dziś w Małopolsce, jest zakład pracy z terenu Nowego Sącza. Do tej pory zakażenie z tego ogniska potwierdzono u 3 osób.

fot. ilustracyjne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje