środa, 9 czerwca 2021 11:27

Powiat Tatrzański ma nowego patrona! [FOTO]

Autor Mirosław Haładyj
Powiat Tatrzański ma nowego patrona! [FOTO]

W niedzielę (6 czerwca) w Zakopanem odbyły się uroczystości ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego. Termin nie został wybrany przypadkowo – wydarzenie zaplanowano dokładnie w 24 rocznicę odprawienia przez Papieża Polaka pamiętnej Mszy Świętej pod Wielką Krokwią podczas swojej kolejnej pielgrzymki do Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą przy ołtarzu papieskim w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, którą koncelebrował arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.W swojej homilii arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że życie i pontyfikat Jana Pawła II głęboko wpisały się w to, co o sobie i o swojej apostolskiej działalności wyznał św. Paweł Apostoł w odczytywanym dziś w liturgii fragmencie Drugiego Listu do Koryntian: „uwierzyłem, dlatego przemówiłem”. Ojciec święty od Mszy inaugurującej pontyfikat głosił Chrystusa na wszystkich areopagach świata i pokazywał, że tylko On jest kluczem do zrozumienia godności i powołania człowieka. Metropolita krakowski zauważył, że wiele było motywów dla nadania patronatu św. Jana Pawła II Wielkiego Powiatowi Tatrzańskiemu. Było nim z pewnością osobiste umiłowanie Tatr i Podhala przez Karola Wojtyłę.

Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski/Fot.:Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski/Fot.:Starostwo Powiatowe w Zakopanem

Następnie odbyła się wspólna Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Rad Gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz Miasta Zakopane. Podczas obrad Metropolita Krakowski przekazał Staroście Tatrzańskiemu, Burmistrzowi Zakopanego i Wójtom kopię zgody Stolicy Apostolskiej na ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego. Następnie radni powiatowi jak i gminni podjęli uchwałę o ustanowieniu Świętego Jana Pawła II, Papieża Patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Nie byłoby dzisiejszego wydarzenia bez tamtej wizyty i uroczystej Mszy Świętej pod Wielką Krokwią. Dlatego chcę podziękować wszystkim osobom, które do tej wizyty doprowadziły. To wszystko co przez szereg lat tutaj się działo na Podhalu, dzięki tej wierze, doprowadziło do tego, że Jan Paweł II przyjechał do górali. Tak naprawdę ta wizyta zjednoczyła wszystkich górali, nie tylko górali podhalańskich. To było wydarzenie, gdy wszyscy zamanifestowali swą wiarę, pokazali, że tak bardzo kochają Ojca Świętego. To było z pewnością najważniejsze wydarzenie w historii miasta Zakopane

– mówił podczas obrad Leszek Dorula burmistrz Zakopanego.

Leszek Dorula burmistrz Zakopanego/Fot.:Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Leszek Dorula burmistrz Zakopanego/Fot.:Starostwo Powiatowe w Zakopanem

W uroczystościach w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach, a następnie w połączonej Sesji Powiatu Tatrzańskiego i Gmin wzięli również udział m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, wicewojewoda Ryszard Pagacz, wiceminister Edward Siarka, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch, a także przedstawiciele powiatów partnerskich dla powiatu tatrzańskiego.

Akt ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego/Fot.: Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Akt ustanowienia Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego/Fot.: Starostwo Powiatowe w Zakopanem

Sesji towarzyszyła też wystawa prac artystów Podtatrza zorganizowana przez Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Inf. i foto: Starostwo Powiatowe w Zakopanem

Podhale

Podhale - najnowsze informacje