czwartek, 25 listopada 2021 11:51

Prezydent Tarnowa z podwyżką. Nieoczekiwanie radni podwyższyli także swoje diety

Autor Aleksandra Tokarz
Prezydent Tarnowa z podwyżką. Nieoczekiwanie radni podwyższyli także swoje diety

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie w listopadzie, zakłada spore podwyżki zarówno dla samego prezydenta Tarnowa, jak i innych wójtów, burmistrzów i prezydentów. Pensja Romana Ciepieli mogła wzrosnąć z około 11 tysięcy złotych brutto do 17 400 złotych brutto razem z dodatkami – o taką kwotę zawnioskował bowiem sam prezydent. Ostatecznie podwyżkę dostanie, jednak nie tak wysoką, jak chciał. Większością głosów radnych Prawa i Sprawiedliwości i klubu Nasze Miasto Tarnów kwota obniżona została do 16 tysięcy 511 złotych i 20 groszy. Nieoczekiwanie tarnowscy radni podwyższyli też własne diety.

Za sprawą uchwalonej w sierpniu przez Sejm nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wzrosną zarobki prezydenta Tarnowa. Po zmianie ustawy maksymalna pensja na tym stanowisku wzrosła z 12,5 tysiąca złotych do 20 tysięcy złotych brutto. Dotychczas prezydent Roman Ciepiela zarabiał około 11 tysięcy złotych brutto. W projekcie uchwały zawnioskował o podwyżkę do 17 400 złotych brutto wraz ze wszystkimi dodatkami. I podwyżkę dostanie, jednak nie tak wysoką, jak chciał. Ostatecznie wysokość pensji prezydenta Tarnowa ustalono na poziomie 16 tys. 511 złotych i 20 groszy z wyrównaniem od 1 sierpnia.

Więcej dostaną także tarnowscy radni. Do tej pory na ich kontro wpływało 1 610 złotych. Od 1 grudnia otrzymają o 100 złotych więcej i zdecydowanie więcej bonusów za pracę w komisjach, w których dotąd brakowało chętnych. Radny, który będzie pracował w jednej komisji, otrzyma 2 147 złotych brutto. Ten, który będzie uczestniczył w dwóch komisjach – 2 576 złotych, zaś w trzech – 3 tysiące złotych.

Nieobecność na sesji rady skutkować będzie potrąceniem 30 procent diety, zaś nieobecność na komisji 10 procent. Za podwyższeniem diet głosowało 23 radnych.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje