piątek, 14 lipca 2023 07:51

Prezydent zdecydował ws. Modrzejówki. Społecznicy: "Nie poddajemy się"

Autor Mirosław Haładyj
Prezydent zdecydował ws. Modrzejówki. Społecznicy: "Nie poddajemy się"

– Pan Prezydent niestety odpowiedział negatywnie. Jednak to nie oznacza, że się poddajemy. Od początku naszej akcji zdawaliśmy sobie sprawę, że nie ma możliwości wykupu Modrzejówki w tak krótkim czasie – komentuje decyzję włodarza miasta Joanna Wendorff, prezeska Fundacji Czas Wolny, mieszkanka Krowodrzy, współautorka petycji Ocalmy "Modrzejówkę" dla Krakowian, którą podpisało ponad trzy tysiące mieszkańców.

Wpisana do rejestru zabytków w 2000 roku willa należy do Arcybractwa Miłosierdzia, które oddało w dzierżawę deweloperowi sąsiadujące z willą zabytkowe budynki dawnego osiedla robotniczego Towarzystwa Budowy Tanich Mieszkań dla Robotników Katolików. Budynek „Modrzejówka” stoi od dłuższego czasu opustoszały, a okoliczni mieszkańcy martwią się o jego przyszłość. Dlatego ich zdaniem palącą potrzebą jest powrót Urzędu Miasta Krakowa do rozmów z właścicielem na temat wykupu terenu wraz z budynkiem, w celu przeprowadzenia gruntownego remontu oraz zdecydowania wspólnie z mieszkańcami o przyszłości tego miejsca, tak by najlepiej służyło ich potrzebom.

Z tego powodu mieszkańcy oraz miłośnicy Krowodrzy w maju wystosowali petycję Ocalmy „Modrzejówkę” dla Krakowian. Zaapelowali w niej do Prezydenta oraz Rady Miasta Krakowa o wykup niszczejącej od wielu lat willi wraz z przylegającym do niej ogrodem. Twórcy petycji wskazywali, że willa legendarnej krakowskiej aktorki ma ogromny potencjał dla realizacji przedsięwzięć związanych z historią, kulturą, sztuką, rekreacją, czy edukacją ogrodniczą, a otwarcie „Modrzejówki” na Młynówkę Królewską pozwoli powiększyć teren parku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

W piśmie z początku lipca prezydent Majchrowski zaopiniował jednak negatywnie wniosek w sprawie nabycia "Modrzejówki" przez gminę. Jako powód odmowy, wskazano m. in. to, że "do Wydziału Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa nie wpłynął wniosek właściciela, tj. Arcybractwa Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, dotyczący nabycia do gminnego zasobu przedmiotowej działki, jak również nie było prowadzone postępowanie w tej sprawie. Ponadto przedstawiciel Arcybractwa Miłosierdzia, obecny na posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, które odbyło się 29 maja 2023 r., wykluczył możliwość zbycia na rzecz Gminy Miejskiej Kraków budynku »Modrzejówki«, jak również nie zaproponował innej formy udostępnienia budynku.

Kropla drąży skałę

O komentarz do decyzji prezydenta Majchrowskiego, redakcja Głosu24 zwróciła się do Joanny Wendorff, mieszkanki Krowodrzy i współautorki petycji Ocalmy "Modrzejówkę" dla Krakowian. Prezeska Fundacji Czas Wolny ze spokojem przyjęła postanowienie prezydenta. Równocześnie zapewniła, że odmowna odpowiedź włodarza miasta nie oznacza rezygnacji z dalszej walki o to, by dawny dwór Modrzejewskiej trafił w ręce mieszkańców Krakowa.

– Przede wszystkim, dzięki ogromnemu wsparciu mieszkańców, udało się nam zebrać aż 3023 podpisy pod przekazaną prezydentowi petycją "Ocalmy Modrzejowkę dla Krakowian". Niestety odpowiedział on negatywnie. Jednak to nie oznacza, że się poddajemy. Od początku naszej akcji zdawaliśmy sobie sprawę, że nie ma możliwości wykupu Modrzejówki w tak krótkim czasie. W przypadku parku Jalu Kurka udało się dopiero po kilku latach od petycji mieszkańców – komentuje Wendorff. Jej zdaniem są powody, by patrzeć na przyszłość inicjatywy optymistycznie: – Cieszy nas, że Arcybractwo jest otwarte na rozmowy na temat wieloletniej dzierżawy, choć nasz cel jest od początku jeden - wykup Modrzejówki przez miasto. W sprawie prowadzenia dalszych rozmów w tej sprawie możemy liczyć na wsparcie radnych i komisji Planowania Przestrzennego, którzy nie podzielają opinii prezydenta. Dlatego pamiętajmy, że kropla drąży skałę i tak też podchodzimy do tego tematu. Mieszkańcy już nieraz pokazali, że dzięki swojej determinacji są w stanie dokonać rzeczy niemożliwych.

3,4 mln zł dofinansowania

14 lipca w piątek okazało się, że Modrzejówka otrzymala 3,4 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To świetna wiadomość dla historycznej willi, która pilnie potrzebuje remontu. Komisarz Arcybractwa Miłosierdzia zapowiedział, że w pierwszej kolejności wyremontowany zostanie dach. Obecnie trwa przygotowanie projektu i uzyskanie pozwoleń od Miejskiego Konserwatora.

  • Czytaj także:
Zostanie ocalona dla krakowian? Radni zdecydują dziś, co dalej z “Modrzejówką”
W trakcie dzisiejszych obrad rady miasta rozstrzygną się losy “Modrzejówki”.

Fot.: Natalia Nazim

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka