piątek, 30 sierpnia 2019 12:42

Proszowice: Będzie trasa rowerowa, ale wcześniej trzeba policzyć drzewa

Autor (red)
Proszowice: Będzie trasa rowerowa, ale wcześniej trzeba policzyć drzewa

Małopolska realizuje największy w Polsce projekt budowy tras rowerowych. Będą przechodzić także przez gminę Proszowice. Wcześniej jednak należy dokonać inwentaryzacji drzew w powiecie w tych miejscach, przez które przebiegać będzie trasa.

Małopolska posiada wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju turystyki aktywnej i rekreacyjnej. Największe atuty naszego regionu to duża różnorodność topograficzna, przyrodnicza, piękne krajobrazy oraz zabytki. Wiele tych miejsc można odwiedzić podczas wypraw rowerowych. W Małopolsce wg szacunków PTTK jest około 5 tysięcy km oznakowanych szlaków rowerowych. To imponująca liczba. Przeważnie są to krótkie ścieżki rowerowe, maksymalnie jednodniowe (mają charakter lokalnych pętli), które nie tworzą dłuższych, spójnych tras.

A już od kilku lat realizowana jest koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych, powstała w 2013 roku na zlecenie Województwa Małopolskiego. Projekt budowy tras rowerowych został powierzony Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Jedną z tras jest VeloNatura (małopolski odcinek trasy EuroVelo 11). To trasa o długości 271 km (częściowo wspólnie z VeloDunajec, VeloMetropolis i WTR), która zaczyna się w Muszynie przy granicy ze Słowacją, a kończy w powiecie proszowickim – w Kościelcu, na granicy z województwem świętokrzyskim.

VeloNatura to małopolski odcinek trasy EuroVelo 11. Będzie on przebiegał po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. Tą ścieżką będzie można dotrzeć do ważnych historycznie ośrodków Małopolski: Krakowa, Tarnowa, Nowego i Starego Sącza. Trasa przebiegać będzie również przez malownicze uzdrowiska w dolinie Popradu tj. Żegiestów, Piwniczną, Muszynę, jak również Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Jezioro Rożnowskie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, czy Puszczę Niepołomicką z ośrodkiem hodowli żubrów.

Na VeloNatura będą składać się trzy odcinki: południowy, centralny i północny. Część odcinka południowego zostanie zrealizowana w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej. Centralna część trasy będzie wspólna z przebiegiem VeloMetropolis  (od miasta Tarnów do miasta Niepołomice) oraz Wiślanej Trasy Rowerowej (od Niepołomic do granicy miasta Krakowa). Część północna przebiegać będzie od granicy Krakowa do miejscowości Kościelec w powiecie proszowickim. VeloNatura na tym odcinku nie przecina się z innymi trasami rowerowymi.

Przebieg trasy: powiaty nowosądecki, Miasto Nowy Sącz, brzeski, tarnowski, Miasto Kraków, krakowski, Proszowicki. Miejscowości: Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Nowy Sącz, Kurów, Zbyszyce, Gródek n/Dunajcem, Rożnów, Czchów, Zakliczyn, Dąbrówka Szczepanowska, Zgłobice, Ostrów, Bogumiłowice, Szczepanów, Dąbrówka, Mikluszowice, Wola Batorska, Niepołomice, Brzegi, Kraków, Luborzyca, Posądza, Proszowice, Kościelec.

I właśnie w związku z prowadzeniem prac projektowych w ramach inwestycji pn. "Budowa I Etapu Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych w Województwie Małopolskim z podziałem na zadania: Zadanie nr 3 EuroVelo 11 (EV11) – odcinek od granicy miasta Kraków do styku z woj. świętokrzyskim w gminie Proszowice" w terenie objętym zadaniem odbywać się będzie w najbliższym czasie inwentaryzacja drzew.

Fot: Województwo Małopolskie

Proszowice - najnowsze informacje