czwartek, 28 lipca 2022 14:38

Proszowice: Święto Ogórka - "Bigos z ogórka" zajął drugie miejsce

Autor Tomasz Stępień
Proszowice: Święto Ogórka - "Bigos z ogórka" zajął drugie miejsce

To już szóste ogórkowe święto w Proszowicach. Zupę ogórkową zna każdy, ale jeśli ktoś chciał się przekonać, jak smakuje bigos z ogórków, tarta z ogórkami czy galaretka ze świeżych ogórków – była ku temu okazja!

24 lipca w Proszowickim Amfiteatrze odbył się bowiem VI Festiwal "Święto Ogórka" zorganizowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice wspólnie z Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach i przy współpracy z Powiatem Proszowickim. Pierwsze skrzypce na festiwalu grały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Proszowice tj.: KGW z Łaganowa, Kowali, Stogniowic, Szreniawy, Szklanej, Szczytnik Kolonii i Klimontowa, które przygotowały przepiękne stoiska, na których królowały zarówno tradycyjne jaki i nowatorskie potrawy przygotowane z wykorzystaniem bohatera niedzielnego święta - "ogórka".

Odwiedzający mieli możliwość skosztowania między innymi bigosu z ogórków, tarty z ogórkami, zupy krem z ogórków z uszakami bzowymi, galaretki ze świeżych ogórków, zupy ogórkowej na bulionie wołowym z pierożkami mięsnymi, faworków z piersi z kurczaka zapiekanych z boczkiem i podawanych z sosem ogórkowym czy ogórkowych frytek.

Po degustacji, każdy uczestnik imprezy mógł oddać jeden głos na swojego faworyta w konkursie na "Najsmaczniejszą Potrawę z Ogórka". Po zliczeniu 770 oddanych głosów, zwycięzcą ogłoszono KGW z Łaganowa, które za kremem ze świeżych ogórków z grzankami otrzymało z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice nagrodę 500 zł.

Wydarzeniem towarzyszącym VII Festiwalowi "Święta Ogórka" był Piknik z Produktem Polskim, w trakcie, którego rozegrano I etap konkursu "Bitwa Regionów". Konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Proszowickiego zorganizowany był przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Główny cel konkursu to promowanie regionalnych potraw, produktów oraz bogactwa lokalnych tradycji kulinarnych, z których znane jest województwo małopolskie.

Jury Konkursowe w po burzliwych obradach wyłoniło następujących Laureatów:

  1. Miejsce i nagrodę 1 000 zł - Koło Gospodyń Wiejskich Smoniowice za "Kokotę drobiową z musem jabłkowo-żurawinowym i smażoną kaszą gryczaną",
  2. Miejsce i nagrodę 800 zł - Koło Gospodyń Wiejskich za "Bigos z ogórka",
  3. Miejsce i nagrodę 500 zł - Koło Gospodyń Wiejskich Szczytniki Kolonia za "Młodziaki w sosie pomidorowym i grzybowym".

Laureatki odebrały nagrody oraz gratulacje z rąk Komisji Konkursowej, Grzegorza Cichego – Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice, Marka Słowińskiego - Wójta Gminy Radziemice, Janiny Burzyńskiej – Dyrektor OT KOWR w Krakowie oraz Jerzego Radonia – Dyrektora OR ARiMR w Krakowie. Najlepsze KGW zostało zaproszone do udziału w finale wojewódzkim, którego zwycięzca będzie reprezentował województwo małopolskie w finale krajowym.

Prof. Włodzimierz Bernacki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wręczył wszystkim KGW biorącym udział w Bitwie Regionów podziękowania za przechowywanie polskiej tradycji i za zaangażowanie w przypominaniu lokalnej społeczności, że to co ważne i istotne ma związek z miejscem, w którym żyjemy.

fot: MiG Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje