piątek, 23 lutego 2024 10:56

EuroVelo11 na terenie Gminy Proszowice!

Autor Artykuł sponsorowany
EuroVelo11 na terenie Gminy Proszowice!

W 2023r. zakończyła się budowa trasy rowerowej EuroVelo11 na terenie Gminy Proszowice o długości około 14 km wraz z remontem istniejących dróg publicznych i wewnętrznych oraz budową i remontem obiektów inżynierskich. Łączny koszt całkowity zadania to 22.315.531,38 zł w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 21.828.415,70 zł.

Dzięki inwestycji rowerzyści będą mogli skorzystać z kolejnego odcinka trasy rowerowej w naszym regionie. Ułatwi to nie tylko komunikację, ale również będzie okazją do dalszego rozwoju turystyki, w tym turystyki rowerowej. – mówi Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

VeloMałopolska to sieć 16 tras rowerowych w tym 8 tras głównych, które umożliwiają dotarcie w każdy region Małopolski i zwiedzanie obszarów cennych przyrodniczo i turystycznie podczas wycieczki rowerowej. Trasy przebiegają między innymi przez Pieniny, Tatry oraz Puszczę Niepołomicką.

Na VeloMałopolska składa się 8 następujących tras rowerowych: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis (EuroVelo 4), VeloNatura (EuroVelo 11), VeloPradnik,  VeloSkawa, VeloRaba oraz VeloRudawa.

Warto jednak zaznaczyć, że projekt VeloMałopolska jest jeszcze w trakcie realizacji. Niektóre fragmenty tras są w trakcie budowy i projektowania, a część w fazie planowania.

Gminy oraz mieszkańcy Małopolski coraz częściej zgłaszają postulaty zwiększenia ilości tras rowerowych w naszych regionie. Wsłuchując się w ich głosy opracowane zostało Studium korytarzowe układu tras rowerowych uzupełniających Zintegrowaną Sieć Tras Rowerowych w Województwie Małopolskim – VeloMałopolska 2.0, na którego podstawie zbudujemy kolejne odcinki tras rowerowych. – mówi Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Wybudowane i funkcjonujące już odcinki tras rowerowych przyciągają rzesze miłośników dwóch kółek. W zeszłym roku odnotowaliśmy ponad 800 000 turystów na naszych trasach. Podróże rowerowe po trasach VeloMałopolska odbywają rowerzyści wyczynowi, a także całe rodziny.

Zapraszamy wszystkich do zwiedzania pięknej Małopolski podczas wycieczki rowerowej. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę rowerową dla siebie. – mówi Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka