środa, 20 marca 2024 15:49

Rekordowe wsparcie na komunikację autobusową dla Proszowic

Autor Marzena Gitler
Rekordowe wsparcie na komunikację autobusową dla Proszowic

19 marca br. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy dla zadań wieloletnich w ramach Funduszu Autobusowego. Proszowice na ten cel pozyskały blisko 3 mln zł.

Zmiana w finansowaniu komunikacji lokalnej

19 marca wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisał w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie 28 umów na dofinansowanie komunikacji w ramach Funduszu autobusowego. Niektóre z projektów obejmują nawet 10 lat funkcjonowania połączeń lokalnych. To niezwykle istotna zmiana dla organizatorów transportu publicznego i zarazem szansa na trwałe utrzymanie lokalnych połączeń autobusowych.

- Zadania wieloletnie dofinansowane w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to nowość. Okres funkcjonowania linii objętych dofinansowanie przekracza rok budżetowy i może wynosić nawet 10 lat. Organizatorzy mogą tym samym zapewnić większą trwałość projektów. Długofalowe planowanie jest niezwykle istotne dla każdej jednostki samorządu terytorialnego – podkreślał wojewoda małopolski.

Sygnatariuszami umów na zadania wieloletnie byli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz reprezentanci 26 małopolskich gmin i 2 powiatów. W uroczystości uczestniczyli także: dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Sławomir Dyl wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Wrześniakiem oraz dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik.

Blisko 3 miliony zł na autobusy dla Proszowic

Umowę na lata 2024 - 2033 w ramach Funduszu Autobusowego dla Gminy i Miasta Proszowice podpisał burmistrz Grzegorz Cichy. Proszowice otrzymały 2 745 129 zł na zadanie wieloletnie w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z przeznaczeniem na pokrycie części deficytu linii komunikacyjnych.

Połączenie, które będą funkcjonować dzięki rządowemu wsparciu to osiem linii komunikacyjnych: Stogniowice Hektary - Proszowice o długości 40 km, Jakubowice las - Szczytniki szkoła o długości 79 km, Klimontów - Jakubowice o długości 84 km, Kościelec - Koczanów o długości 14 km, Kościelec - Piekary o długości 14 km, Posiłów - Ostrów o długości 42 km, Proszowice - Kadzice o długości 60 km oraz Proszowice - Żębocin - Jakubowice o długości 26 km.

Nabór wciąż otwarty

Dofinansowanie przyznano łącznie 28 samorządom. Obejmuje prawie 104,3 mln zł z przeznaczeniem na uruchomienie 129 linii. Pierwsza transza na rok 2024 to kwota prawie 23,2 mln zł, ostatnia – na rok 2033 – prawie 3,8 mln zł.

Jak przypomina Krzysztof Klęczar, wciąż można aplikować o wsparcie dla gminnych linii autobusowych w Małopolsce. - Na tę chwilę dofinansowaniem z Funduszu autobusowego na rok 2024 w naszym województwie objętych jest aż 328 linii o długości ponad 9,4 tys. km – zarówno jeśli chodzi o zadania wieloletnie, jak i jednoroczne. Przypomnę, że pojawiła się kolejna szansa dzięki puli dodatkowych ponad 4 mln zł. Wnioski przyjmujemy do 25 marca. Łączna wysokość dofinansowania na rok 2024 może sięgnąć znacznie ponad 70 mln zł. Serdecznie zachęcam do składania wniosków – dodaje wojewoda.

Inf. i fot. MUW, UGiM Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka