środa, 24 lutego 2021 14:24

„Przed nami czas rozwoju trzeciej fali”. Są nowe obostrzenia!

Autor Aleksandra Tokarz
„Przed nami czas rozwoju trzeciej fali”. Są nowe obostrzenia!

- Widać wyraźnie, że trzecia fala się rozpędza – stwierdził Adam Niedzielski. Jak zauważył, sytuacja jest różna w zależności od regionu Polski. Czeka nas jednak "krok w tył". Co zmieni się od 27 lutego?

- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo te wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia stają się coraz większe i powoli dynamika zakażeń zaczyna doganiać tą, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, czyli w października – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zauważył, że na poziomie regionów sytuacja jest różna. Najbardziej niepokojącą obserwuje się w województwie warmińsko-mazurskim. Tam wskaźnik ilości zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców przekroczył 45 proc.

W tym województwie, w ostatnich dniach sanepid prowadził wyrywkowe badanie na obecność brytyjskiej mutacji wirusa. Do środy zbadano 24 próbki. 16 z nich było mutacją brytyjską. - Nie jest to badanie reprezentatywne, ale pokazuje, że tam gdzie intensywnie rozwija się pandemia, tam też obecny jest wirus w mutacji brytyjskiej – stwierdził Niedzielski. To odbija się na szkołach. W warmińsko-mazurskim odnotowano największy wskaźnik absencji uczniów - na poziomie 4 proc. W Małopolsce wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 0,43 proc.

- Przed nami czas rozwoju trzeciej fali – powiedział Niedzielski. - Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. Kiedy wszystkie kraje utrzymywały obostrzenia, my poluzowaliśmy restrykcje. Teraz zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały kroczek wstecz – przekazał minister zdrowia.

Nowe obostrzenia. Co zmieni się od soboty, 27 lutego?

Powrót obostrzeń dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego. Tam wprowadzono nauczanie zdalne w klasach 1-3. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny oraz korty tenisowe. Lockdown w tym województwie obowiązywał będzie przez najbliższe dwa tygodnie.

Zmiany, które dotyczą całej Polski to kwarantanna graniczna. Od 27 lutego osoby, które wrócą z Czech i Słowacji będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. Wyjątkiem będą osoby zaszczepione dwiema dawkami lub posiadające negatywny wynik testu.

Zmiany dotyczą także maseczek. Od 27 lutego ust nie będziemy mogli zasłaniać przyłbicami, szalikami czy chustami. Używanie przyłbic będzie dozwolone tylko wtedy, gdy będzie ona dodatkowym przedmiotem zabezpieczenia – razem z maseczką.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska

Polska - najnowsze informacje