poniedziałek, 12 kwietnia 2021 09:07

Przestaliśmy stosować się do obostrzeń? W Małopolsce 21 obiektów otwartych, mimo zakazu

Autor Aleksandra Tokarz
Przestaliśmy stosować się do obostrzeń? W Małopolsce 21 obiektów otwartych, mimo zakazu

W walkę z epidemią koronawirusa czynnie włączają się policjanci, którzy przypominają obywatelom o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Prowadzą też kontrole respektowania wprowadzonych obostrzeń. W czwartek w całej Małopolsce funkcjonariusze kontrolowali środki transportu komunikacji publicznej i obiekty. Jak pokazują wyniki tych kontroli, nie wszyscy stosują się do zaleceń.

- 8 kwietnia br. małopolscy policjanci skontrolowali pod kątem sanitarnych obostrzeń 443 środków transportu komunikacji publicznej, 576 placówek handlowych oraz 448 placówek usługowych. W ramach kontroli lokali usługowych sprawdzono m.in. 61 obiektów hotelarskich, 82 obiekty gastronomiczne oraz 216 siłowni oraz klubów fitness– informuje mł. insp. Sebatian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Funkcjonariusze ujawnili 5 nielegalnie otwartych restauracji (w Krakowie, w Zakopanem i w Nowym Sączu). - W przypadku 2 lokali gastronomicznych zainicjowano postępowania karne z art. 165 kodeksu karnego dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego. W stosunku do 27 osób (właścicieli bądź klientów restauracji) wszczęto postępowania dotyczące wykroczeń polegających na złamaniu reżimu sanitarnego – dodaje rzecznik.

W maju wrócą wesela? „Mam bardzo dużą nadzieję”
W Polsce od połowy października obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Zamknięte pozostają restauracje, które posiłki mogą wydawać jedynie na wynos. Jak się okazuje, szansy wypatrywać można w nadchodzącym ociepleniu.

Policjanci skontrolowali też siłownie i kluby fitness. W całym województwie ujawniono 14 takich punktów, które były otwarte, pomimo obowiązującego w kraju zakazu. Mowa o Krakowie, Wieliczce, Nowym Targu, Brzesku, Tarnowie, Zakopanem i Proszowicach.

Przypomnijmy, zakaz korzystania z tych obiektów nie dotyczy osób, które wykonują działalność leczniczą, pacjentów oraz „członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich”. - Podczas kontroli okazywało się, że osoby ćwiczące nie należą do żadnego związku sportowego, bądź należą do innych niż olimpijskie. Często pracownicy klubów nie potrafili uzasadnić faktu otwarcia siłowni. W kilku przypadkach pretekstem do otwarcia było udostępnianie obiektów klientom przedstawiającym oświadczenia o stypendium sportowym, bądź legitymujących się członkostwem np. w.: „Polskim Związku Triatlonu”, czy też „Polskim Związku Przeciągania Liny” - tłumaczy Gleń.

W przypadku 8 klubów sportowych policjanci rozpoczęli postępowania karne. Wszczęto także 50 postępowań o wykroczenia (z art. 116 kw), które dotyczą zarówno właścicieli nielegalnie działających firm, jak również klientów siłowni, którzy nie stosowali się do reżimu sanitarnego. Te sprawy mogą zakończyć się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu.

W trakcie kontroli siłowni policjantom towarzyszyli pracownicy służb sanitarnych. W Tarnowie sanepid wydał decyzje o zamknięciu 2 klubów sportowych. Kolejne takie decyzje wydano w Wieliczce i Nowym Targu.

Podhale znalazło sposób na uruchomienie kompleksu basenów. Jaki?
Właściciele postanowili uruchomić swój obiekt, pomimo obowiązujących obostrzeń. Znaleźli lukę w prawie, która pozwoliła im obejść przepisy.

- Ogółem, podczas kontroli obiektów, placówek czy miejsc publicznych, policjanci ujawnili 495 nieprawidłowości związanych z lekceważeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Z tego powodu funkcjonariusze pouczyli 18 osób, mandatem ukarali 405, a wobec 72 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu - tłumaczy Gleń.

koronawirus najnowsze informacje

fot. KMP Nowy Sącz

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka