niedziela, 27 marca 2022 09:10, aktualizacja 3 lata temu

Kraków. Przywieźli uchodźców spod granicy i działają dalej. "Czujemy się odpowiedzialni za tych ludzi"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Przywieźli uchodźców spod granicy i działają dalej. "Czujemy się odpowiedzialni za tych ludzi"

Na krakowskim Podgórzu przy ul. Kalwaryjskiej od kilku tygodni ustawiają się olbrzymie kolejki. Funkcjonuje tam magazyn i punkt wydawania darów dla ukraińskich uchodźców. Jak powstała ta inicjatywa, jaką pomoc można otrzymać w tym miejscu i jak dołączyć do akcji mówi Piotr Kubiczek, który koordynuje funkcjonowanie magazynu.

Jak się okazuje z pomocą dla uchodźców tuż po wybuchu wojny w Ukrainie ruszył znany krakowski aktywista, Mateusz Jaśko. To on zorganizował swoich znajomych i ruszyli na granicę po uchodźców, których przywieźli do Krakowa i znaleźli tu dla nich nocleg. - Całą akcję zainicjował Mateusz Jaśko ze strony Co jest nie tak z Krakowem (na Facebooku - przyp. red.), który zorganizował wyjazd do Przemyśla 50 prywatnych samochodów i dzięki temu przewieźliśmy wtedy ponad 200 osób do Krakowa, które znalazły noclegi u mieszkańców naszego miasta - relacjonuje Piotr Kubiczek. - Takich wyjazdów było potem jeszcze trzy. W sumie przez ten czas przewieźliśmy ponad 800 osób, które zostałyby oddane pod opiekę mieszkańców Krakowa.

Mieszkańcy Krakowa nie ograniczyli się tylko do zapewnienia noclegu uchodźcom. - Następnym naszym krokiem było wzięcie odpowiedzialności za tych ludzi. I Stowarzyszenia Stare Podgórze oraz Stowarzyszenie Nic o nas bez nas wpadły na pomysł, żeby zorganizować magazyn darów oraz punkt charytatywnego zaopatrzenia po to, żeby dla tych ludzi, którzy tutaj dzięki nam przyjechali, ale też tych, których goszczą mieszkańcy Krakowa zorganizować punkt, w którym będą mogli zaopatrywać się w podstawowe artykuły żywnościowe, higieny osobistej czy kosmetyki. Stąd właśnie narodził się pomysł na taki drugi etap naszej działalności i tak od 3 tygodni działamy - mówi Piotr Kubiczek.

Punkt przy Kalwaryjskiej jest czynny sześć dni w tygodniu, dwa razy dziennie. Ustawiają się przed nim wtedy duże kolejki. - Nasz punkt cieszy się coraz większym zainteresowaniem uchodźców, więc tylko dzięki państwu będziemy mogli dalej funkcjonować, więc proszę o przynoszenie darów na Kalwaryjską 43 - apeluje za naszym pośrednictwem do mieszkańców Krakowa koordynator magazynu. Co można tu przynosić i co mogą otrzymać uchodźcy. - Dysponujemy tutaj podstawowymi artykułami spożywczymi, która można otrzymać za darmo. Są artykuły suche jak ryż, mąka, cukier, kasze wszelkiego rodzaju mleko w kartonach, płatki do mleka i oczywiście konserwy, pasztety - wszelkiego rodzaju podstawowe artykuły, które każdy z nas na co dzień używa i szybko się zużywają - mówi Piotr Kubiczek. W punkcie można oddać dla uchodźców lub właśnie otrzymać za darmo również artykuły higieniczne. - Jeżeli mowa o higienie osobistej czy kosmetykach, to są tu wszelkiego rodzaju mydła, pasty do zębów. Pampersów i chusteczek nawilżających mamy już na tyle, że ich tutaj nie potrzebujemy. Natomiast potrzebujemy wszelkiego rodzaju kosmetyków jak krem do rąk, kremy do twarzy. Takie podstawowe rzeczy, które kobiety używają, dlatego, że większość naszych klientów stanowią matki z dziećmi, więc odpowiadamy na ich potrzeby - mówi koordynator punktu przy Kalwaryjskiej.

Jak podkreśla punkt funkcjonuje dzięki darczyńcom. - W głównej mierze operujemy na osobach prywatnych, które usłyszały o nas w mediach, bo ostatnio było kilka programów, które przedstawiały naszą działalność. Na początku bazowaliśmy na osobach, które z nami jeździły na granicę i przewoziły tych ludzi. Chciałbym bardzo podziękować Bankowi Bankowi Żywności w Krakowie, ponieważ dzięki Fundacji dla Niewidomych i Słabowidzących, której wiceprezesem jest pan Krzysztof Sumera, udało nam się dostać bardzo dużą dostawę i dzięki temu na 2 - 3 dni będziemy mogli wypełnić półki i pomóc uchodźcom z Ukrainy. Chciałem bardzo podziękować wszystkim wolontariuszom, który, wspomagają nas w naszej pracy. Jest to w tej chwili około 15 nawet do 20 osób. Wymieniamy się oczywiście, bo wiadomo, że te osoby się uczą, pracują, ale dzięki nim tak naprawdę ten magazyn darów oraz ten punkt zaopatrzenia charytatywnego może funkcjonować. I także na koniec serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, firmom, które do tej pory nas wsparły i przekazały dary, bo dzięki temu nasz punkt może działać dalej i tak naprawdę będzie działał dotąd, dopóki państwo będziecie nas wspomagać i wspierać darami. Zapraszam serdecznie wszystkich darczyńców i krakowskie firmy i nie tylko na Kalwaryjską 43, gdzie nasz magazyn funkcjonuje i oczywiście wszystkich obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w naszym mieście - dodaje Piotr Kubiczek.

Krakowskie stowarzyszenia: NIC O NAS BEZ NAS, CO JEST NIE TAK Z KRAKOWEM, KOŁO PZW GRZEGÓRZKI KRAKÓW, STOWARZYSZENIE STARE PODGÓRZE zapraszają do pomocy i wsparcia funkcjonowania punktu i magazynu przy Kalwaryjskiej oraz innych inicjatyw pomocowych. To:

MAGAZYN DARÓW (sklep charytatywny) zlokalizowany przy ul. Kalwaryjskiej 43 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-12.00 oraz 17.00-21.00, sobota w godzinach 10.00-14.00)

  • zbiórka darów
  • selekcja darów
  • koordynacja i dystrybucja darów.

Magazyn startuje od wtorku 8.03.2022r. KOORDYNATOR MAGAZYNU: Piotr Kubiczek tel. 786 619 477

PUNKT INFORMACYJNY

  • pośrednictwo ofert pracy dla Uchodźców z Ukrainy
  • baza kwaterunku dla Uchodźców Ukrainy
  • nauka języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy
  • zajęcia integracyjne i edukacyjne dla dzieci z Ukrainy

TELEFON KONTAKTOWY: 733 081 917

Po pomocy przy tych inicjatywach zaproszeni są WOLONTARIUSZE do działań w następującym charakterze:

  • osoby do pomocy w magazynie darów (mile widziane również osoby posługujące się językiem ukraińskim) / Info i zapisy: Koordynator tel. 786 619 477
  • osoby do prowadzenia zajęć z języka polskiego (posługujące się językiem polskim i ukraiński) (Informacje i zapisy: Koordynator tel. 733 081 917)
  • osoby do prac w Punkcie Informacyjnym (Info i zapisy: Koordynator tel. 733 081 917)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka