wtorek, 3 lipca 2018 14:06

Pustków-Osiedle: Przedszkole w nowej siedzibie

Autor Marzena Gitler
Pustków-Osiedle: Przedszkole w nowej siedzibie

,,Kto wiele przebywa z dziećmi odkryje, że żaden nasz czyn, nie pozostaje bez oddźwięku ‘’ – te słowa niemieckiego poety Goethego stały się mottem uroczystości otwarcia budynku Przedszkola w Pustkowie-Osiedlu, które po kompleksowym remoncie, trwającym niespełna dwa lata oddano do użytku 22 czerwca. Uroczystość połączono z obchodami 70-lecia opieki przedszkolnej w tej miejscowości.

Pierwsze grupy przedszkolne na tym terenie istniały już w 1948 roku. Placówka mieściła się wtedy w budynku wilii na Starym Osiedlu i do 1969 roku funkcjonowała jako Przedszkole Zakładowe. Kierownikiem przedszkola była Teresa Grzegórzko (potem Gil). W przedszkolu funkcjonowały dwie grupy wiekowe: 3- 4 latki oraz 5-6 latki - łącznie 70. dzieci. Do pracy zatrudniono 3 nauczycielki i 5 osób obsługi. W 1970 roku dodatkowo wynajęto pomieszczenie biblioteki w miejscowym Domu Kultury dla jednej grupy 6–latków.
Dzieci przybywało. Ogólnie była ich 100. W 1975 roku Państwowe Przedszkole w Pustkowie – Osiedlu obejmowało już 5 grup wiekowych – łącznie 120 dzieci. W przedszkolu pracowało wówczas 12 osób.

Rok 1975 był przełomowy, bo nastąpiła przeprowadzka do nowego budynku przedszkola (obecnie tzw. „mała szkoła”). Od 1975 do 1988 roku przedszkole podlegało pod Zbiorczą Szkołę Gminną w Pustkowie Osiedlu. W 1979 roku przez rok funkcję dyrektora pełniła Irena Staszkiewicz. Od roku 1980 do 1993 funkcję tę przejęła Krystyna Leśko. W sumie do przedszkola uczęszczało w tych latach 180 dzieci. Były grupy 10- i 5-godzinne. Zatrudnionych było 25 pracowników.

Od 1993 roku funkcję dyrektora przejęła Bożena Maślanka. W 2003 roku przedszkole weszło w skład Zespołu Szkół. Do 2006 roku dyrektorem Zespołu była Elżbieta Szuty, a jej zastępcą w przedszkolu – Bożena Maślanka. Od 2006 roku do dziś dyrektorem jest Agnieszka Kania a jej zastępcą Bożena Maślanka.

Budynek, którego otwarcie nastąpiło 22 czerwca początkowo pełnił funkcję żłobka, a potem przedszkola.

W uroczystości wzięli udział, m.in. Alicja Krzak- wizytator KO w Rzeszowie, Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, zastępca wójta Zdzisław Siwula, Piotr Żybura – przewodniczący Rady Gminy Dębica oraz radni gminni, dyrektorzy okolicznych szkół, emerytowani dyrektorzy szkoły i przedszkola: Maria Wojnarowska, Elżbieta Szuty i Krystyna Leśko, nauczyciele przedszkola, rodzice oraz wykonawca remontu Dominik Tarczyński z firmy TARBUD ze współpracownikami.

Po części oficjalnej i okolicznościowych przemówieniach nie zabrakło podziękowań i gratulacji dla przedstawicieli organu prowadzącego, wykonawców remontu, dyrekcji i nauczycieli.
Miłym akcentem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i dzieci z przedszkola. Nie zabrakło pięknie recytowanych wierszyków, wesołych piosenek oraz tanecznych pokazów mażoretek.

Po programie artystycznym uczestnicy uroczystości przeszli do budynku przedszkola, gdzie nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz obrzęd poświęcenia, którego dokonał ks. Roman Woźny proboszcz miejscowej parafii. Potem wszyscy goście mogli zobaczyć wyremontowany budynek i wymienić refleksje przy filiżance aromatycznej kawy.

W ramach inwestycji wykonano: zabudowę tarasu od strony zachodniej, budowę schodów zewnętrznych, przebudowę schodów zewnętrznych i likwidację przedsionka, budowę pochylni dla niepełnosprawnych, przebudowę części pomieszczeń gospodarczo-pomocniczych na sale dydaktyczne. Poprzez wyburzenie ścian i zaprojektowanie nowego podziału pomieszczeń, wydzielono w budynku klatki schodowe i zastosowano na nich klapy odymiające. Przebudowano instalacje: wodno – kanalizacyjną, ciepłej i zimnej wody, elektryczną. Wyremontowano tarasy, wymieniono balustrady, wymieniono nawierzchnię utwardzoną wokół budynku i wykonano zadaszenie nad drzwiami.

Prace budowlane, obsługa, dokumentacja pochłonęła blisko 1,8 mln zł., a 38 tys. wykonanie ogrodzenia. Blisko 559 tys. zł gmina otrzymała z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

Inf. i foto: UG Dębica opr. mg

Dębica - najnowsze informacje

Rozrywka