sobota, 11 stycznia 2020 09:00

Padł kolejny rekord odwiedzin w Muzeum Auschwitz

Autor Katarzyna Domagała
Padł kolejny rekord odwiedzin w Muzeum Auschwitz

W 2019 roku aż dwa miliony 320 tysięcy osób odwiedziło teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau

Jak informuje Muzeum, to prawie 170 tysięcy więcej niż w rekordowym dotychczas 2018 roku. Co istotne, 81 procent z nich zwiedzało Muzeum z przewodnikiem.

Wielu odwiedzających Muzeum indywidualnie także decyduje się na zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikiem. W specjalnie organizowanych grupach dostępnych w 9 językach oprowadzono w ubiegłym roku ponad 368 tysięcy osób – twierdzi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Jeśli chodzi o zwiedzanie w grupach zorganizowanych, ponad 14 tysięcy osób zdecydowało się na poznanie historii w ramach pobytów studyjnych, co stanowi prawie 20-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poza zwiedzaniem Miejsca Pamięci w bardzo wielu specjalistycznych wariantach obejmują one dodatkowe zajęcia edukacyjne, wykłady czy warsztaty organizowane przez MCEAH.

W ciągu kilku ostatnich lat diametralnie zmienia się forma przyjazdów do Miejsca Pamięci. Obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost liczby odwiedzających indywidualnych, którzy zwiedzają Muzeum w grupach międzynarodowych, które są organizowane przez różne biura turystyczne. Dlatego też poważnym wyzwaniem stała się analiza danych statystycznych dotyczących krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający – komentuje Andrzej Kacorzyk.

Według deklarowanych przez odwiedzających danych z systemu rezerwacji Miejsce Pamięci w 2019 r. odwiedziło co najmniej 396 tys. odwiedzających z Polski, 200 tys. z Wielkiej Brytanii, 120 tys. z USA, 104 tys. z Włoch, 73 tys. z Niemiec, 70 tys. z Hiszpanii, 67 tys. z Francji, 59 tys. z Izraela, 42 tys. z Irlandii oraz 40 tys. ze Szwecji.

Nie są to jednak dane kompletne, ponieważ w przypadku ok. 30 procent odwiedzających, którzy przyjechali do Miejsca Pamięci w grupach międzynarodowych, organizatorzy przyjazdów nie zadeklarowali konkretnego kraju. Z tego względu podejmujemy działania zmierzające do uszczegółowienia danych statystycznych zbieranych poprzez elektroniczny system rezerwacji kart wstępu – dodaje Kacorzyk.

Wszyscy mający w planach wizytę w Muzeum powinni wiedzieć, że 2 stycznia br. zaczęły obowiązywać nowe regulaminy zwiedzania oraz rezerwacji w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie imiennych Kart Wstępu także na zwiedzanie grupowe. Ma to wyeliminować niezgodny z zasadami obrót kartami wstępu prowadzony przez niektóre firmy przywożące odwiedzających do Miejsca Pamięci – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Info: oswiecim.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka