czwartek, 19 października 2023 07:45

Rezonans magnetyczny: jak przygotować się do badania z kontrastem?

Autor Artykuł sponsorowany
Rezonans magnetyczny: jak przygotować się do badania z kontrastem?

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które umożliwia diagnostykę i monitorowanie leczenia wielu schorzeń. Zastosowanie środka kontrastującego pozwala wyostrzyć obraz, dzięki czemu drobne zmiany są jeszcze lepiej widoczne. Jakie są wskazania do wykonania badania z kontrastem i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny to badanie diagnostyczne, które wyróżnia się bardzo dużą czułością i skutecznością w wykrywaniu nieprawidłowości i niepokojących zmian narządów wewnętrznych. W badaniu wykorzystywane są pole magnetyczne i fale radiowe, które odbijając się od ścian i struktur organów, dają natychmiastowy obraz wnętrza organizmu. Szczegółowość obrazu można wzmocnić poprzez podanie środka kontrastującego.

Kontrast wykorzystywany do rezonansu magnetycznego to substancja, która wpływa na uwidocznienie badanych struktur i tkanek. Jej głównym składnikiem może być gadolin lub związki żelaza, które zmieniają właściwości elektromagnetyczne komórek. W zależności od rodzaju danej substancji, sygnał emitowany przez komórki ciała zostaje zwiększony lub stłumiony. W pierwszym przypadku pozwala to lepiej zobrazować badany narząd, w drugim uwidocznić otaczające go struktury.

Wskazania do zastosowania środka kontrastującego mogą być różne. Przykładem może być rezonans głowy z kontrastem, który wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób układu nerwowego lub udarów niedokrwiennych mózgu. Kontrast stosowany jest także w diagnostyce i leczenia chorób nowotworowych, układu ruchu, chorób laryngologicznych i urazów.

Na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem?

Środki kontrastowe są podawane bezpośrednio przed badaniem rezonansem magnetycznym. Najczęściej kontrast podawany jest dożylnie poprzez założenie wenflonu. W przypadku diagnostyki stawów lub dolegliwości mięśniowych w danych partiach ciała, środek może być także wstrzyknięty miejscowo. Po podaniu środka pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie wsuwany jest do tuby urządzenia elektro-magnetycznego. W zależności od szczegółowości i zakresu badania, czas rezonansu magnetycznego z kontrastem może wynosić od 15 do 60 minut.

Jak przygotować się do badania z kontrastem?

Wykonanie rezonansu magnetycznego z kontrastem wymaga wcześniejszych przygotowań ze strony pacjenta. Obejmują one wykonanie laboratoryjnych badań krwi, pozostawania na czczo 2 godziny przed badaniem oraz zgłoszenia się do placówki medycznej na 15 minut wcześniej przed wykonywanym badaniem.

Badanie krwi i próba alergiczna

Badanie krwi powinno określać poziom kreatyniny, której stężenie może mieć wpływ na działanie środka i jego wpływ na organizm. Przed podaniem środka kontrastującego warto także przeprowadzić wykonanie próby alergicznej, aby ograniczyć ryzyko występowanie niepożądanych reakcji.

Powstrzymanie się od jedzenia i picia

W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem wymaga się, aby pacjent stawił się na badanie na czczo, czyli bez spożywania posiłku przez co najmniej 2 godziny o terminu badania. Przy pustym żołądku środek kontrastowy lepiej rozprowadza się po całym organizmie, dzięki czemu badanie i uzyskany obraz są dokładniejsze.

Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu

Rezonans magnetyczny z kontrastem jest nieco dłuższym badaniem, które wymaga odpowiedniej rezerwy czasu. Pacjent powinien zjawić się w placówce na 15 minut przed planowanym badaniem. Lekarz po zapoznaniu się z dokumentacją, może zalecić wykonanie próby alergicznej. Również po badaniu pacjent powinien pozostać w placówce około 30 minut, tak aby upewnić się, że nie występują żadne niepokojące efekty alergiczne.

Przygotuj dokumenty medyczne

Badanie rezonansem magnetycznym z kontrastem rzadko ma charakter profilaktyczny. Wykonuje się je najczęściej w związku z diagnostyką i monitorowanie leczenia już wcześniej występujących schorzeń. Przed badaniem należy więc przygotować i przedstawić całą dokumentację medyczną oraz listę zażywanych leków.

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka