sobota, 16 stycznia 2021 13:25

2021 rokiem jednego z wybitnych polskich wieszczy. W Tarnowie rusza akcja #NorwidPrzEczytany

Autor Aleksandra Tokarz
2021 rokiem jednego z wybitnych polskich wieszczy. W Tarnowie rusza akcja #NorwidPrzEczytany

Rok 2021 jest rokiem jednego z wybitnych polskich wieszczy, rokiem Cypriana Kamila Norwida. W związku z tym, tarnowski teatr i jego pracownicy włączą się w akcję ukrytą pod hasztagiem #NorwidPrzEczytany.

- Wiem, że to może być trudne przeżycie dla niektórych pracowników wrócić do czytania wierszy – mówi Rafał Balawejder. - Żyjemy w ciekawych czasach, kiedy dzieją się rzeczy, co nie śniły się futurystom. Norwid w jednym z utworów bezkompromisowo stwierdził, że po chwilach które znamy pozostaną rzeczy dwie: poezja i dobroć. Ciekaw zatem jestem tego, co powstanie z indywidualnych interpretacji całego zespołu Solskiego.

Każdy z pracowników będzie czytał utwory Norwida z tomu poezji zebranych, pochodzącego z 1983 roku i wydanego przez Wydawnictwo GLOB (jest to tom opierający się na edycji Państwowego Instytutu Wydawniczego z 1979 roku). Aktorzy, rekwizytorzy i pracownicy mają tydzień na wybór i przygotowanie do nagrania. Wszystkie rejestracje będą odbywać się przestrzeniach, gdzie na co dzień pracują.

Co stanie się z kościołem Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie?
Kościół przy ul. Gumniskiej w Tarnowie został wybudowany na działce, która została przejęta przez pełnomocnika żydowskiej rodziny, a następnie sprzedana duchownym. Jak orzekł sąd, tereny mają zostać zwrócone spadkobierczyni. Zastępca Prokuratora Generalnego wystąpił ze skargą nadzwyczajną, jednak Są…

Filmy z nagraniami pojawią się na kanałach społecznościowych Teatru. Na kanale Youtube Teatru im. Ludwika Solskiego już pojawił się krótki, dwuminutowy film z Karolem Kowalskim, rekwizytorem z teatru, który czyta wiersz Norwida „Wielkie słowa”. Film dostępny jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=VZzVgozxsmU

Przypomnijmy, w tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza.

inf./fot. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje