poniedziałek, 26 września 2022 11:25

Rośnie strach przed groźnym wirusem sprzed lat. Ruszyły masowe szczepienia

Autor Norbert Kwiatkowski
Rośnie strach przed groźnym wirusem sprzed lat. Ruszyły masowe szczepienia

W stanie Nowy Jork, w hrabstwach Rockland, Orange, Sullivan i Nassau w ściekach wykryto ślady wirusa polio. To pierwszy od blisko dekady przypadek.

O tym, jak niebezpieczna jest ta choroba najlepiej może świadczyć fakt, że Gubernator stanu Nowy Jork ogłosił stan wyjątkowy, a departament zdrowia wezwał wszystkich nowojorczyków niezaszczepionych przeciwko polio lub tych, którzy nie mają zaktualizowanych czy pełnych szczepień, w tym dzieci poniżej drugiego miesiąca życia i kobiety w ciąży, do natychmiastowego zaszczepienia.

Wirus Polio jest chorobą rzadką, która jeszcze w XX wieku stanowiła zagrożenie epidemiczne dla państw całego świata, w tym Polski. Dzięki wynalezieniu szczepionki w większości regionów świata polio już nie występuje. Choroba często nie powoduje żadnych objawów. Jeśli już się pojawiają, w wielu przypadkach ograniczają się do dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gorączki, bólu głowy. Czasem obserwuje się też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Za najbardziej charakterystyczne i kojarzone z polio symptomy związane są z postacią porażenną choroby, która rozwijała się u 1–2 proc. chorych. Przyczynia się ona do porażenia mięśni, a w konsekwencji prowadzić może do niedowładów, niepełnosprawności ruchowej, paraliżu

W Polsce od 2016 roku szczepienie przeciw polio wykonywane jest wyłącznie preparatem IPV – jest to szczepionka obowiązkowa.

Foto: Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje