poniedziałek, 3 lipca 2023 06:16

Rusza remont mostu Dębnickiego. Utrudnienia potrwają do października

Autor Mirosław Haładyj
Rusza remont mostu Dębnickiego. Utrudnienia potrwają do października

W piątek, 7 lipca, rozpocznie się remont mostu Dębnickiego. Potrwa w sumie 5 miesięcy. Największe zmiany w organizacji ruchu drogowego planowane są na ok. 3,5 miesiąca. Co ważne, ruch na moście w trakcie remontu zostanie utrzymany (po jednym pasie w każdą stronę). Dla pieszych i rowerzystów dostępny będzie chodnik z jednej strony.

Remont mostu Dębnickiego ma na celu poprawę jego stanu technicznego w obrębie płyty pomostowej, a nie wymianę samej nawierzchni jezdni. W ramach zadania wymieniona zostanie zarówno nawierzchnia asfaltowa jezdni, jak i nawierzchnia kap chodnikowych z żywic. Wykonana zostanie również nowa izolacja płyty pomostowej, która zostanie poprzedzona niezbędnymi naprawami jej żelbetowej konstrukcji. Wymienione będą elementy odwodnienia i dylatacje nad przyczółkami, bariery energochłonne, oświetlenie oraz krawężniki. Balustrady zostaną podniesione i zabezpieczone przed korozją.

– Prace na moście Dębnickim, generujące utrudnienia w ruchu, będą trwały od 7 lipca do 24 października. W pierwszym etapie zamykamy pas od wody dolnej, czyli od Wawelu. Ruch będzie dwukierunkowy pasem od strony górnej, od strony Salwatora. Podczas prac most będzie cały czas przejezdny, natomiast jego przepustowość będzie o 50 % mniejsza

– wyjaśnia zastępca dyrektora ZDMK ds. Dróg Piotr Trzepak.

Prace remontowe przy obiekcie prowadzone będą też w przestrzeni podmostowej na długości bulwarów. W ramach robót wykonane zostanie m.in. nowe zabezpieczenie przed korozją dźwigarów, konserwacja łożysk i okładziny kamiennej przyczółków.

Wykonawcą remontu jest firma Most sp. z o.o. z Sopotu, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, zarówno pod względem skrócenia terminu przywrócenia pełnej przejezdności, jak i kosztów realizacji (ok. 6,8 mln zł).

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka