piątek, 4 grudnia 2020 09:16

Kiedy będzie dostępna szczepionka na COVID-19? Ruszają zapisy do Narodowego Programu Szczepień

Autor Aleksandra Tokarz
Kiedy będzie dostępna szczepionka na COVID-19? Ruszają zapisy do Narodowego Programu Szczepień

Dzisiaj rusza możliwość zgłaszania przez podmioty lecznicze chęci udziału w narodowym programie szczepień. Muszą one spełnić kilka warunków. Kiedy szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w Polsce?

Podmioty lecznicze, które chcą wziąć udział w narodowym programie szczepień mogą zgłosić się za pomocą strony internetowej. Tam dostępny jest formularz, znajdują się tam także wszelkie informacje i warunki, jakie musi spełnić podmiot. Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 grudnia.

15 grudnia ma pojawić się informacja o wszystkich punktach, w których będzie można się zaszczepić. Celem Ministerstwa Zdrowia jest stworzenie miejsc do szczepień w każdej gminie. W całej Polsce ma powstać ok. 8 tys. takich punktów. Według wstępnych założeń w operacji weźmie udział ok. 40-50 tys. osób - personelu medycznego.

-Chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił działań przychodni, POZ i szczepień, które są wykonywane cały czas - poinformował członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Dodatkowo w każdej gminie ma funkcjonować co najmniej jeden mobilny punkt szczepień. Powstanie on, aby do osób, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mógł dotrzeć mobilny zespół szczepienny.

Jakie są warunki zgłoszenia do narodowego programu szczepień?

Do udziału w programie może zgłosić się każdy podmiot, który prowadzi działalność leczniczą i spełnia podane warunki. Podmiot musi zadeklarować, że będzie dostępny dla pacjentów przynajmniej 5 dni w tygodniu - przynajmniej 1 zespół szczepienny. Podmiot, który chce wejść do programu musi także zapewnić, że będzie dysponował przynajmniej jednym zespołem wyjazdowym. Dodatkowo zagwarantowane musi zostać, że podmiot będzie miał potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo na jeden zespół. Ostatnią sprawą są warunki lokalowe, czyli skuteczna separacja osób szczepionych, od innych pacjentów.

-Chcemy, żeby podmioty szpitalne, POZ i podmioty prywatne zgłaszały swoje zespoły. Nie ma żadnego wymogu kontraktu z NFZ. Mamy tu pełną dowolność, wystarczy, żeby zespół spełniał podstawowe kryteria - poinformował Adam Niedzielski. - Zakładamy konkretne komponenty kosztowe, które usprawnią działanie tych zespołów. Będzie dostępny lekarz, którzy może dokonywać kwalifikacji do szczepienia. Każdy zespół powinien mieć koordynatora szczepień.

Koordynator szczepień miałby być odpowiedzialny za pilnowanie kolejności, zgłaszalności, faktu, czy pacjent dotrze na szczepienie oraz weźmie na siebie obowiązki sprawozdawcze - aby ministerstwo mogło informować o przyroście liczby zaszczepionych.

-Szczepienie, które będzie wykonane np. w szpitalu czy przychodni, bez konieczności transportu szczepionki do pacjenta, będzie kosztowało 61,24 zł. Szczepienie w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta będzie kosztować 68,15 zł. Szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta będzie kosztować 95, 70 zł - powiedział minister Niedzielski.

Kiedy szczepionka będzie dostępna?

-Proszę nie liczyć, że ta szczepionka będzie dostępna dzisiaj albo jutro, prawdopodobnie będzie dostępna na początku stycznia - powiedział prof. Andrzej Horban.

Kiedy więc możemy spodziewać się wygaszenia epidemii? - Szczepionka będzie działała wtedy, kiedy zaszczepiona będzie większa część społeczeństwa - dodał prof. Horban.

Szczepienia rozpoczną się od osób starszych.

fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje