niedziela, 8 sierpnia 2021 11:00

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Ponad 7,6 mln złotych trafi do Powiatu Wielickiego

Autor Głos 24
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Ponad 7,6 mln złotych trafi do Powiatu Wielickiego

Rząd Mateusza Morawieckiego przyznał kolejne pieniądze na remonty i budowy dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Dla Powiatu Wielickiego kwota dofinansowania wyniesie 7,6 mln złotych.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita podpisał z samorządowcami umowy na realizację zadań drogowych w gminach i powiatach województwa małopolskiego. Ze strony Powiatu Wielickiego, umowę w tej sprawie podpisali wicestarosta wielicki Henryk Gawor, członek zarządu Tomasz Broniowski oraz skarbnik powiatu wielickiego Joanna Kwaśnica.

Małopolska w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2021 roku otrzymała łącznie blisko 300 milionów złotych na 274 inwestycje drogowe: kontynuowane zadania wieloletnie – 45 zadań na kwotę 58 009 370,36 zł, nowe zadania jednoroczne – 167 zadań na kwotę 139 037 203,86 zł, nowe zadania wieloletnie – 62 zadania na kwotę 90 304 707,12 zł.

24 samorządy z naszego regionu zrealizują zadania, na które czekają Mieszkańcy. Dzięki dofinansowaniu inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg małopolskie drogi staja się bardziej komfortowe i bezpieczne, a kolejne inwestycje są impulsem do rozwoju gospodarczego przedsiębiorców . Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zmienił sposób myślenia o dofinansowywaniu inwestycji na drogach lokalnych. Samorządy mogą pozyskiwać środki także na zadania wieloletnie. Tego wcześniej nie było, a to właśnie ten mechanizm pozwala na realizację zadań z większym potencjałem, bardziej złożonych, w tym tych uwzględniających obiekty mostowe i inne obiekty inżynieryjne. Jak powiedział Pan Premier: "równomierny rozwój Polski, wspieranie biedniejszych regionów i naprawa zapóźnień cywilizacyjnych w każdym zakątku kraju – to obiecaliśmy i to realizujemy"– mówi wojewoda Łukasz Kmita.

W ramach rozstrzygnięć Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Funduszu Dróg Samorządowych) w latach 2019 – 2024 do Małopolski trafi 539 989 101,34 zł na realizację zadań drogowych, wskazanych przez samorządy gminne i powiatowe, w tym na kontynuowane zadania wieloletnie – 134 515 444,36 zł, a na nowe zadania jednoroczne i wieloletnie – 405 473 656,98 zł.

Do maja 2021 roku z Rządowego Funduszu rozwoju Dróg, Powiat Wielicki pozyskał  ponad 19 mln złotych. Dzięki tak ogromnemu wsparciu możemy zrealizować potrzebne i długo wyczekiwane inwestycje drogowe – mówi członek zarządu powiatu wielickiego Tomasz Broniowski .

inf.: Powiat Wielicki, UMWM

fot.: Uroczyste podpisanie umowy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, od lewej Tomasz Broniowski – członek Zarządu Powiatu Wielickiego,  Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Henryk Gawor – wicestarosta wielicki - UMWM


Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje