poniedziałek, 28 grudnia 2020 14:43

Rzecznik rządu o Sylwesterze: "Policja może nakładać mandaty"

Autor Marzena Gitler
Rzecznik rządu o Sylwesterze: "Policja może nakładać mandaty"

Na dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany przez dziennikarzy o zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Co odpowiedział?

- Chciałbym uściślić. Nie ma godziny policyjnej i nie była wprowadzona. Mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami. To nie jest godzina policyjna. Te przepisy, które są, one pozostaną - potwierdził Müller, pytany o ostatnie wypowiedzi premiera, który również stwierdził, że godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie.

Premier Morawiecki: Godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie!
Dziś w Warszawie odbyła się poświęcona szczepieniom konferencja prasowa, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który poinformował co z Sylwestrem, w który zgodnie z rządowym rozporządzeniam obowiązywać miał zakaz pzremieszczania się od godz. 19 31 grudnia do godz. 6, 1 stycznia.

- Policja legitymować może bez tych przepisów, ale pamiętajmy, że równolegle do tych przepisów obowiązuje zakaz zgromadzeń i policja bez tego zakazu przemieszczania może nakładać sankcje - dodał rzecznik rządu.

Czy można przemieszczać się w Sylwestra?

Przypominamy, że choć zakaz przemieszczania się obowiązuje, istnieją watpliwości, czy są podstawy prawne do jego wprowadzenia. Zgłosił je m.in Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, o czym rozmawiamy z przedstawicielem Biura RPO Pawłem Sobotą.

Czy możemy wyjść z nocy w Sylwestra? Sprawdzamy!
Co grozi nam, gdy w Sylwestra nie zastosujemy się do rządowego zakazu wychodzenia z domu od godz. 19 do 6 rano? Zapytaliśmy Pawła Sobotę z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Policja może nas wylegitymować, ale przy skierowaniu ewentualnego wniosku do sądu o ukaranie, może się okazać, że uzna on, iż nie ma do tego podstaw.

Polska

Polska - najnowsze informacje