czwartek, 26 stycznia 2023 09:31

Sądecczyzna przygotowuje się na 60. rocznicę śmierci najsłynniejszego mieszkańca regionu

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Sądecczyzna przygotowuje się na 60. rocznicę śmierci najsłynniejszego mieszkańca regionu

Na Sądecczyźnie ruszają obchody 60. rocznicy śmierci ojca Józefa Andrasza SJ. W ostatnim czasie została powołana i zaprzysiężona komisja historyczna i teologiczna, która zajmie się jego procesem beatyfikacyjnym.

19 stycznia rozpoczęto na Sądecczyźnie przygotowania do uroczystych obchodów 60. rocznicy śmierci ojca Józefa Andrasza SJ. Kierownik duchowy św. Siostry Faustyny Kowalskiej urodził się 16 października 1891 r. w Wielopolu i zmarł 1 lutego 1963 r. w Krakowie.

W piątek (27 stycznia) o godz. 18:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Wielogłowach mszy świętej będzie przewodniczył wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ojca Józefa Andrasza, o. Mariusz Balcerak SJ z Krakowa. W Parafii w Wielogłowach o. Andrasz został ochrzczony i prężnie działa tu stowarzyszenie szerzące jego kult.

1 lutego o godz. 17:00 w Królowej Górnej odbędzie się msza święta w intencji beatyfikacji ojca Andrasza. Z tej parafii wyszedł bowiem prywatny kult ojca Andrasza. Również w tym dniu celebrowana będzie jubileuszowa msza św. o godz. 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Przy tej bazylice, w kolegium jezuickim, ojciec Józef Andrasz SJ mieszkał i pracował przez długie lata.

W ostatnim czasie została powołana i zaprzysiężona komisja historyczna i teologiczna, która zajmie się procesem beatyfikacyjnym o. Andrasza.

Kim był o. Józef Andrasz?

Józef Andrasz urodził się 16 października w Wielopolu k. Nowego Sącza. Skończywszy 15 lat, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a w 1919 r. w Krakowie (w kościele św. Barbary) przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Anatola Nowaka. Mszę świętą prymicyjną celebrował w kościele Ducha Świętego w Nowym Sączu. Po studiach rozpoczął pracę w Wydawnictwie Księży Jezuitów w Krakowie i zaangażował się w szerzenie kultu Serca Jezusowego. Był był cenionym rekolekcjonistą, spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Spowiadał m.in. św. siostrę Faustynę, bł. Anielę Salawę, bł. Klemensę Staszewską OSU, m. Zofię Tajber – założycielkę Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i mistyczkę - siostrę Kalikstę Piekarczyk ZMBM. Bez niego kult Miłosierdzia Bożego potoczyłby się inaczej:

– Rola ojca Andrasza jako spowiednika s. Faustyny była przełomowa. Ojciec Józef nie tylko utwierdził ją, ale wręcz zawrócił ją na właściwą drogę, z której chciała zejść, gdy pojawiały się w niej wątpliwości co do objawień Jezusa Miłosiernego

– wyjaśniał w rozmowie z Głosem24 o. Mariusz Balcerak SJ.

Do końca życia był propagatorem Miłosierdzia Bożego oraz czci dla Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Zmarł 1 lutego 1963 roku. Został pochowany w  grobowcu oo. jezuitów na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Prywatny kult o. Andrasza narodził się w drugiej dekadzie XXI wieku na Sądecczyźnie, skąd pochodził kapłan i ma on stały charakter. Powstała też znana na całym świecie modlitwa o świętość kapłanów i chwałę Bożego Miłosierdzia. Posiada ona imprimatur Kurii w Tarnowie i stosowana jest przez osoby świeckie w blankietach "margaretkowych" (grupy modlące się za kapłanów). Została przetłumaczona na wiele języków i trafiła wraz z wizerunkiem ojca Andrasza do Rosji, Włoch, Irlandii, Anglii, Chorwacji, Hercegowiny, na Ukrainę, Słowację oraz Węgry.

W 2015 roku powstały litania do o. Andrasza oraz modlitwa o wyproszenie łask za jego wstawiennictwem i o jego beatyfikację. W tym samym roku na Wzgórzu Św. Krzyża w Parafii Mystków (Diecezja Tarnowska) poświęcono pomnik poświęcony o. Andraszowi. To właśnie w tej parafii w 1874 r. powstało pierwsze Ognisko Apostolstwa Modlitwy, którego krajowym dyrektorem w latach 30- tych XX wieku był właśnie o. Józef Andrasz.

– Jest taki pogląd, że „Dzienniczek” s. Faustyny to najczęściej tłumaczona i wydawana polska książka na świecie. Jeśli więc szukać najbardziej znanego sądeczanina na świecie, to z całą pewnością można go znaleźć w o. Andraszu, którego s. Faustyna wspomina aż 59 razy

– mówił w 2021 r. podczas spotkania poświęconego o. Andraszowi w kościele pw. Ducha Świętego historyk Jakub Bulzak.

Inf. i foto: jezuici

Czytaj również:

[Wywiad] Bez najsłynniejszego sądeczanina nie byłoby znanego na całym świecie obrazu. Będzie nowym błogosławionym?
Wiadomości Kraków: Pochodził z Sądecczyzny, ale przez wiele lat mieszkał w Krakowie. Niebawem ruszył proces beatyfikacyjny o. Andrasza. Opowiada o. Mariusz Balcerak SJ.
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje