wtorek, 30 maja 2023 09:56

Samorządowcy ostro o decyzji prezydenta w sprawie "Lex Tusk": "stchórzył", "wykonał gest Piłata"

Autor Marzena Gitler
Samorządowcy ostro o decyzji prezydenta w sprawie "Lex Tusk": "stchórzył", "wykonał gest Piłata"

Samorządowcy z Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski wydali oświadczenie, w którym odnieśli się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich. "Ustawa, zwana potocznie 'lex Tusk', będzie wymierzona nie tylko w lidera opozycji demokratycznej, ale w każdego, kto myśli inaczej niż partia PiS" - napisali. Pod oświadczeniem podpisał się Artur Kozioł burmistrz Wieliczki.

Zarząd Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski zareagował błyskawicznie na wczorajszą decyzje prezydenta Andrzeja Dudu o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich. "Jako członkowie Ruchu wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw i protestujemy przeciwko działaniom pana Andrzeja Dudy" - napisali samorządowcy.

Według samorządowców "ustawa, zwana potocznie 'lex Tusk', będzie wymierzona nie tylko w lidera opozycji demokratycznej, ale w każdego, kto myśli inaczej niż partia PiS" - ocenili. Ostre słowa padły też pod adresem prezydenta. "Podpisując ustawę prezydent Andrzej Duda nie tylko stchórzył, ale także wykonał swoisty 'gest Piłata', kierując dokument do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Oznacza to, że komisja będzie mogła działać, czekając na rozstrzygnięcia Trybunału, który też jest przecież pod polityczną kontrolą PiS-u. Będzie mogła działać z naruszeniem elementarnych zasad prawnych i ładu konstytucyjnego" - czytamy w oświadczeniu.

Sprzeciw i protest

"Jako członkowie Ruchu wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw i protestujemy przeciwko działaniom pana Andrzeja Dudy, ale także przeciwko argumentacji Prezydenta RP, który stwierdził, że komisja w najlepszy sposób 'będzie realizowała niezwykle dla ważny postulat transparentności życia publicznego'. Takie słowa przeczą zdrowemu rozsądkowi i godzą w interesy każdego - bez wyjątku - Obywatela Polski" - napisano.

Zdaniem przedstawicieli Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski "komisja jest zła, bo narusza istotne kompetencje władzy sądowniczej w Polsce - politycy zasiadający w niej równocześnie będą oskarżać i ferować wyroki, bez możliwości odwołania się od nich". "Jest zła, bo działa z jawnych pobudek politycznych – Zjednoczonej Prawicy i PiS-u przeciwko pozostałym uczestnikom życia politycznego. Wreszcie jest zła, bo wprowadza rządy uzurpacji politycznej" - argumentują.

"Dla wszystkich, którym bliska jest demokracja i rządy prawa, przyjęcie ustawy 'lex Tusk' oznacza upadek autorytetu władzy publicznej w Polsce. To odwrócenie uwagi od wszelkich niegodziwości obecnych w życiu publicznym, a których źródłem jest Zjednoczona Prawica" - czytamy w oświadczeniu. Zdaniem samorządowców "komisja nie zostanie powołana do tego, by uwolnić nas od wpływów Rosji, lecz w istocie, by je konserwować".

Solidarnie na marszu 4 czerwca

Samorządowcy w oświadczeniu zachęcają do udziału w marszu, na który zaprosili Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. "Dlatego raz jeszcze zapraszamy wszystkich Polaków i wszystkich Obywateli do Warszawy w historycznym dla demokracji dniu 4 czerwca. Bądźmy razem na marszu w samo południe, by sprzeciwić się działaniom rządu PiS-u i stanąć w obronie demokracji" - apelują.

Pod dokumentem podpisali się członkowie zarządu uchu Samorządowego TAK! Dla Polski: Jacek Karnowski - prezydent Sopotu (prezes zarządu ruchu), Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia (wiceprezes), Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina (wiceprezes), Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania (sekretarz generalny), Beata Moskal-Słaniewska - prezydent Świdnicy (skarbnik), Arkadiusz Chęciński - prezydent Sosnowca  (członek zarządu), Katarzyna Gołębiowska-Jarek - wójt Dąbrowy (członek zarządu), Mirosław Lech - wójt Koryciny (członek zarządu), Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa  (członek zarządu) oraz Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka  (członek zarządu).

fot. Fb. Ruch Samorządowy Tak Dla Polski

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka