wtorek, 16 stycznia 2024 14:10

Sensacyjne odkrycie w Polsce! Ten skarb ma ponad 1000 lat

Autor Katarzyna Jamróz
Sensacyjne odkrycie w Polsce! Ten skarb ma ponad 1000 lat

Takie znaleziska to fenomen na skalę polską, a być może nawet światową. Podczas pogłębiania basenu portowego we Włocławku znaleziono miecz, który prawdopodobnie był bronią wikingów. Znalezisko stanowi prawdziwą, archeologiczną sensację.

Niezwykłego odkrycia dokonano w piątek (12 stycznia) we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie). Jak podaje portal Dzień dobry Włocławek, przed południem, jeden z pracowników firmy zajmującej się na zlecenie OsiR pogłębianiem basenu portowego, znalazł nietypowy, podłużny przedmiot, który swoim kształtem przypominał miecz.

Znaleziony przez przypadek

Przedmiot został zauważony w materiale wydobywanym z dna rzeki i przenoszonym na barkę przez koparkę. O tej niecodziennej sytuacji od razu powiadomiono wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Skonsultowany na szybko z Panem Olafem Popkiewiczem z Poszukiwaczy Historii został wstępnie oszacowany na okolice IX wieku. Czekamy na szczegółowe informacje od konserwatora zabytków, któremu miecz przekazaliśmy – napisano wówczas na Facebooku Ośrodka Sportu i Rekreacji Włocławek.

Dziś w trakcie prac przywracających pierwotny stan dna 👷🚧🏗 w basenie przystani przy ul. Piwnej został wydobyty...

Opublikowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek Piątek, 12 stycznia 2024

Wikiński miecz wyłowiony z Wisły

Pokryty rdzą miecz został zabrany do Torunia, gdzie trafił do pracowni konserwatorskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na miejscu wykonano mu zdjęcie rentgenowskie, które potwierdziło, że pochodzi on z okresu środkowego średniowiecza. Wygląda na to, że oręż jest starszy niż państwo Mieszka I. Według informacji przekazanych przez Polskie Radio PiK na mieczu znajduje się sygnatura wytwórców "Ulfberht". Wstępnie datuje się, że miecz pochodzi z VIII lub IX wieku. Wyprodukowany został najprawdopodobniej w środkowej Europie.

Ten unikatowy artefakt poddany zostanie dokładnej konserwacji w pracowni UMK w Toruniu, później najprawdopodobniej wróci do Włocławka, gdzie trafi na wystawę w tamtejszym muzeum.

Fot. Ilustracyjne/Screen z Facebooka/Edycja własna

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka