piątek, 7 października 2022 13:39

Siedziba Teatru KTO zwycięzcą w konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”

Autor Mirosław Haładyj
Siedziba Teatru KTO zwycięzcą w konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”

Spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska zwyciężyła we właśnie zakończonym dorocznym konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. W 26. edycji imprezy firma startowała w kategorii „Pamięć miejsc historycznych”. Pierwszą nagrodę dostała za skomplikowaną budowę nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO.

Powstał on na bazie ocalałych i spełniających warunki wytrzymałościowe fragmentów obiektu wpisanego do rejestru zabytków Krakowa. Był nim XIX-wieczny Przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. Obiekt ten w latach 1956-2016 mieścił kinoteatr „Wrzos”.

  • Czytaj także:
Kraków: Były kultowe, dziś zostały po nich tylko wspomnienia. Dlaczego kinowego dziedzictwa miasta nie udało się ocalić?
Historia. Kraków kinami stoi, choć ich obecna ilość to zaledwie ułamek liczb, która w latach PRL-u czy chociażby jeszcze na początku lat 90. XX w. istniała.

Projekt budowy teatru otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Konkurs rozgrywał się m.in. pod patronatem czterech ministerstw, 12 marszałków województw, 11 politechnik i trzech innych ośrodków naukowych, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz dwóch izb związanych z budownictwem. Przewodniczącym jury konkursowego był prof. dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz z Politechniki Bydgoskiej. W jury zasiadało m.in. 11 rektorów uczelni technicznych, pięciu marszałków województw, samorządowcy, architekci, konserwatorzy zabytków, historycy i publicyści.

Odtworzona neobarokowa fasada XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo/Fot.:materiały prasowe 

Zwycięstwo w prestiżowym konkursie o ugruntowanej tradycji komentuje prezes Moris Polska Maurycy Bryła:

W realizacji tej pracowaliśmy z elementami budynku, który powstał w latach 1887-1889. Niewiele firm generalnych wykonawców – czy to w Polsce, czy na świecie – ma rzadką okazję z jednej strony uratować coś z historycznej materii architektonicznej, z drugiej zaś wdrożyć bardzo ambitny, awangardowy projekt będący obiektem kultury i użyteczności publicznej. Projekt, dodajmy, bardzo oryginalny, który już u zarania miał bardzo dobre recenzje środowiska architektów i artystów. Dla każdego generalnego wykonawcy byłoby to nobilitujące i stanowiłoby swoistą perłę w jego dorobku. W toku przetargu na budowę Teatru KTO – poza wieloma innymi czynnikami – doceniono także nasze doświadczenie w rewitalizacji obiektów historycznych, jak również doświadczenie w pracy w reżimach służb konserwatorskich. Utrzymaną w neobarokowym stylu fasadę byłego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo połączyliśmy z olbrzymimi przeszkleniami oraz architekturą, technologiami i teatralną funkcjonalnością przyszłości. Budowa Teatru KTO wymagała najwyższej kultury technicznej. Od początku mieliśmy świadomość, że nasza realizacja tego projektu będzie z olbrzymim zainteresowaniem obserwowana przez środowiska medialne, inżynierskie i artystyczne. Wraz z obecną I Nagrodą wynosimy z tej realizacji olbrzymią satysfakcję”.
  • Czytaj także

Fot. główne: materiały prasowe, Moris Polska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka