wtorek, 27 lipca 2021 11:51

Silna burza przetoczyła się przez powiat gorlicki. Strażacy już interweniują

Autor Aleksandra Tokarz
Silna burza przetoczyła się przez powiat gorlicki. Strażacy już interweniują

Po kilku dniach względnego spokoju, niebezpieczna aura powróciła nad Małopolskę. Przez powiat gorlicki przeszła silna burza, której towarzyszyły intensywne opady deszczu. Polscy Łowcy Burz przestrzegali przed powodziami błyskawicznymi. Pierwsze zgłoszenia wpływają już do strażaków.

- Groźny system burzowy o charakterze „training storms” formuje się nad Beskidem Niskim, na południe od Gorlic i w rejonie Krosna. Burza ta może w najbliższych kilkudziesięciu minutach doprowadzić do lokalnych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Wydaliśmy tam ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami – informowali przed kilkunastoma minutami Polscy Łowcy Burz.

[STAN NA GODZ. 13:00] Potencjalnie groźny system burzowy o charakterze "training storms" formuje się nad Beskidem...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Wtorek, 27 lipca 2021

Chwilę później zaczęły spływać pierwsze zgłoszenia. Strażacy interweniowali już w Smerekowcu, gdzie woda wdarła się na posesję.

Smerekowiec 27.07.2021 r.

27.07.2021 r. Smerekowiec.

Opublikowany przez OSP Gładyszów Wtorek, 27 lipca 2021

Na miejscu pracuje OSP Gładyszów.

⛈️❗Smerekowiec - powiat Gorlicki ❗⛈️ 🚒 W miejscowości Smerekowiec woda wdziera się na posesję 🚒 Na miejsce udaje się 🚒...

Opublikowany przez Biecz 998 Wtorek, 27 lipca 2021

IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem dla powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, Nowego Sącza, suskiego, tarnowskiego, Tarnowa, tatrzańskiego i wadowickiego. Obowiązuje ono dzisiaj, 27 lipca, od godziny 13 do 24.

Prawdopodobieństwo wystąpienia: 80%. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h lokalnie do 90 km/h. Miejscami grad.

Niestety, pogoda na jutro też nie jest optymistyczna.

Tymczasem Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 13:00 do jutra (28 lipca 2021 r.) do godz. 02:00 w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą być obserwowane gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Prawdopodobieństwo: 70 %. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3 - stopniowej).

Gorlice - najnowsze informacje