środa, 22 stycznia 2020 14:27

Skawina. Uwaga, oszuści dzwonią do seniorów z całej gminy

Autor Katarzyna Domagała
Skawina. Uwaga, oszuści dzwonią do seniorów z całej gminy

W  okresie od 15 do 18 stycznia br. oszuści działający metodą „na  policjanta” i „na listonosza” uaktywnili się w gminie Skawina. Dzwonili  do kilkunastu seniorów ze Skawiny  i okolicznych miejscowości. Policja otrzymała szereg zgłoszeń o próbach  wyłudzeń. Na szczęście żadna z osób nie dała się nabrać.

W  przeciągu trzech dni oszuści zaatakowali kilkunastu seniorów z gminy  Skawina. Dzwonili do „swoich ofiar” na numer stacjonarny i podając się  za pracownika poczty, informowali  o nieodebranych listach z placówki poczty lub powiadamiali o liście z  banku lub ZUS-u, który ma do nich wpłynąć. Następnie, rzekomy listonosz  informował, że dana przesyłka nie może zostać dostarczona, gdyż  nastąpiła awaria systemu pocztowego. Wówczas „pracownik  poczty” prosił seniora o podanie aktualnego adresu i dopytywał, w  którym banku ma ulokowane pieniądze, po czym się rozłączał.

Kolejnego  dnia oszust dzwonił ponownie, tym razem podając się za policjanta lub  funkcjonariusza CBŚP. Po przedstawieniu się fałszywym  nazwiskiem i numerem legitymacji służbowej informował o grupie  przestępczej, która wyłudza pieniądze „na pracownika poczty” lub „na  byłego pracownika banku”. Aby się uwiarygodnić, oszust namawiał swojego  rozmówcę aby ten wybrał numer alarmowy 997 lub 112 przy  czym polecał się nie rozłączać. Kiedy osoba zastosowała się do tego  polecenia, wówczas telefon przejmował wspólnik oszusta, który  potwierdzał dane swojego poprzednika. Następnie wypytywał seniora o  miejsce przechowywania oszczędności. Pod takimi legendami  przestępcy próbowali oszukać 11 osób z gminy Skawina. W każdym z tych  przypadków rozmówcy byli czujni i nie dali się nabrać.

Wszelkiego  rodzaju działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów z powiatu  krakowskiego przynoszą pozytywne rezultaty. Pomimo tak licznego ataku  telefonicznego na naszych  mieszkańców, przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.

Jednak wciąż apelujemy o czujność i ostrożność!

Aby nie dać się oszukać, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

•            jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj  rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

•           w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastowej potrzebie przekazania pieniędzy,

•            jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby na  znany Ci numer telefonu i potwierdź informację np. o rzekomej

pożyczce,

•           Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

•            Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie  ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu, czy też wyrzucenie  kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja natychmiast zadzwoń pod nr 112 i powiadom o tym Policję!

Info, foto: KPP Kraków

Powiat krakowski - najnowsze informacje