środa, 25 października 2023 07:02

Smart farming – jak automatyka w rolnictwie wertykalnym zwiększa wydajność produkcji żywności?

Autor Artykuł sponsorowany
Smart farming – jak automatyka w rolnictwie wertykalnym zwiększa wydajność produkcji żywności?

Automatyka w rolnictwie wertykalnym pozwala osiągnąć znacznie większą wydajność upraw przy ograniczeniu wysiłku i błędów. Dowiedz się, na czym polega automatyzacja w rolnictwie, jakie daje możliwości oraz jak skorzystać z nowoczesnych technologii.

Rolnictwo wertykalne i systemy hydroponiczne – czym są?

Rolnictwo wertykalne to innowacyjna metoda uprawy roślin, w której rośliny są hodowane w pionowych warstwach, zazwyczaj wewnątrz budynków lub specjalnych struktur. W przeciwieństwie do tradycyjnej uprawy w glebie, rolnictwo wertykalne wykorzystuje stosunkowo niewielką przestrzeń, a także oświetlenie LED oraz zaawansowane systemy nawadniania.

Hydroponika to technika uprawy roślin, w której korzenie roślin są umieszczone w specjalnych pojemnikach z pożywką lub w systemach nawadniania, bez tradycyjnej ziemi. Rośliny w hydroponice otrzymują składniki odżywcze bezpośrednio z wody, co pozwala na kontrolowanie dokładnych ilości składników odżywczych dostarczanych roślinom.

Na czym polega automatyzacja rolnictwa?

Automatyzacja w rolnictwie to proces wykorzystywania zaawansowanych technologii i systemów, aby zautomatyzować różne zadania związane z produkcją rolniczą. W ramach automatyzacji rolnictwa, rolnicy korzystają z systemów sterowania oraz urządzeń, które pomagają w m.in. w nawadnianiu, odżywianiu i monitorowaniu upraw. Automatyka w rolnictwie umożliwia też kontrolowanie temperatury i oświetlenia na farach wertykalnych. Dzięki automatyzacji można zwiększyć wydajność, obniżyć koszty produkcji oraz usprawnić zarządzanie gospodarstwem rolnym, co jest szczególnie istotne w dzisiejszym rolnictwie.

Automatyka w rolnictwie wertykalnym – jakie daje możliwości?

Automatyzacja rolnictwa wertykalne pozwala w pełni kontrolować uprawy. Jakie elementy mogą być w pełni kontrolowane dzięki automatyce w rolnictwie?

●     Nawadnianie upraw – systemy hydroponiczne z elementami automatyki w rolnictwie pozwalają zdalnie sterować nawadnianiem upraw oraz kontrolować parametry roztworu w zbiorniku głównym (m.in. ilość pożywki, pH czy temperaturę).

●     Oświetlenie upraw – systemy hydroponiczne z elementami automatyki w rolnictwie umożliwiają także sterowanie czasem naświetlania, symulowanie dnia słonecznego czy zapewnienie optymalnego DLI dla danej rośliny.

●     Kontrola atmosfery – automatyzacja rolnictwa umożliwia kontrolowanie temperatury, wilgotności czy koncentracji CO2  atmosferze.

●     Prowadzenie dziennik upraw – systemy hydroponiczne z automatyzacją rolnictwa ułatwiają kontrolę jakości, planowanie upraw czy sporządzanie raportów.

Hydroponika Kraków – automatyzacja w rolnictwie z Hydropolis

Automatyka w rolnictwie to rozwiązanie, które możesz zastosować na swoich farmach wertykalnych we współpracy z firmą Hydroponika Kraków – Hydropolis. Zaawansowane systemy hydroponiczne wspomagane przez oprogramowanie Grow Wizard pozwala osiągnąć maksymalną wydajność upraw przy minimalizowaniu wysiłku oraz ograniczaniu błędów.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka