środa, 19 stycznia 2022 20:24

Śmiertelny wypadek w Tatrach Zachodnich. Lawina porwała 25-latka

Autor Katarzyna Jamróz
Śmiertelny wypadek w Tatrach Zachodnich. Lawina porwała 25-latka

Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj (19 stycznia) po słowackiej stronie Tatr Zachodnich. W wyniku zejścia lawiny życie stracił 25-letni skialpinista.

Ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby otrzymali zgłoszenie z prośbą o pomoc narciarzom, którzy, zjeżdżając z Hlińskiego Wierchu do Doliny Kamienistej, wywołali zejście lawiny. Każdy z nich miał odpowiedni sprzęt lawinowy, dwóch skialpinistów znalazło się pod śniegiem. Narciarz, który utrzymał się na powierzchni, rozpoczął poszukiwania swoich towarzyszy. Jeden z nich znajdował się niemal metr pod śniegiem. Dzięki sprzętowi udało się go szybko zlokalizować i odkopać. Z powodu braku tlenu był otumaniony. Dodatkowo doznał lekkiego urazu nogi.

Narciarze rozpoczęli poszukiwania drugiego zasypanego kolegi. Gdy znaleźli go 1.5 metra pod śniegiem, od razu rozpoczęli reanimację, którą, po przybyciu na miejsce zdarzenia, przejęli górscy ratownicy. Mimo starań nie udało się przywrócić jego funkcji życiowych.

To kolejny wypadek lawinowy, do którego doszło dzisiaj. W polskiej części Tatr lawina porwała dwójkę turystów i częściowo przysypała jednego z nich. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Tatry. Lawina w rejonie Wołowca porwała dwóch turystów
Wiadomości Podhale: Dzisiaj (19 stycznia) po godzinie 11, TOPR otrzymało zgłoszenie od turysty, który z Rakonia dostrzegł dwie osoby porwane przez lawinę.

W Tatrach nadal panują trudne warunki turystyczne. TOPR przypomina, że wciąż obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Inf. Horska Zachranna Sluzba

Fot. Ilustracyjne

Podhale

Podhale - najnowsze informacje