czwartek, 9 stycznia 2020 12:20

Chrzanowski szpital stosuje nowoczesny sprzęt do ablacji

Autor Katarzyna Domagała
Chrzanowski szpital stosuje nowoczesny sprzęt do ablacji

Już od dwóch miesięcy kardiolodzy z chrzanowskiego szpitala mogą wykonywać skomplikowany zabieg ablacji używając najnowszego rodzaju elektrod oraz przestrzennej wizualizacji serca. Umożliwia to ablacje trudnych arytmii przedsionkowych, których nie da się wyleczyć lekami ani metodami krioablacji balonowej

Lekarze z chrzanowskiego szpitala, a konkretnie z oddziału kardiologicznego, wykonują zabieg ablacji już od 2014 roku. Początkowo ablację przeprowadzano w przypadku prostych arytmii serca, z czasem w bardziej skomplikowanych schorzeniach. To trudny i fachowy zabieg, który zazwyczaj wykonują tylko wyspecjalizowane szpitale. Chrzanowski szpital - mimo że nie jest taką jednostką - może pochwalić się świetnym zespołem kardiologów, a od niedawna także nowoczesnym sprzętem do przeprowadzania ablacji.

W roku 2019 wykonano w oddziale 569 zabiegów ratujących życie chorym z zaburzeniami rytmu, w tym 234 ablacji różnego typu, 213 implantacji rozruszników (PM) Kardiowerterów- defibrylatorów (ICD) i urządzeń resynchronizujących (CRT), a także 115 kardiowersji elektrycznych - komentuje dr Jacek Nowak, Ordynator Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie podkreślając, że klasyfikuje to oddział kardiologii w Chrzanowie w ścisłej czołówce małopolski.


Od listopada 2019 w oddziale ablacje wykonywane są z użyciem najnowszego rodzaju elektrod oraz przestrzennej wizualizacji serca. Umożliwia to przeprowadzenie zabiegu w przypadku trudnych arytmii przedsionkowych. Tego typu schorzeń nie da się wyleczyć lekami ani metodą krioablacji balonowej, którą również stosuje się w chrzanowskim szpitalu. Takie zabiegi wykonywane są w Polsce głównie w kardiologicznych ośrodkach klinicznych.

Lekarze z chrzanowskiego szpitala podczas przeprowadzenia zabiegu ablacji 
Tym bardziej cieszy fakt, że ta metoda leczenia dostępna będzie nie tylko dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego, ale także olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego a nawet jaworznickiego - dodaje dr Nowak.

Co istotne, zabiegi ablacji przy użyciu nowego sprzętu personel chrzanowskiego szpitala wykonuje samodzielnie. Początkowo zespół był szkolony pod nadzorem najbardziej doświadczonych specjalistów z kardiologii i elektrofizjologii w Polsce.

Chrzanowski Oddział Kardiologii jest niewątpliwie w czołówce w Małopolsce. Obecnie oddział posiada stopień referencyjny III B, czyli najwyższy z możliwych bez kardiochirurgii.

Liczymy, że wieloletnie starania na doposażenie szpitala w angiograf zakończą się sukcesem i umożliwi to dalszy rozwój oddziałów zabiegowych w tym elektrofizjologii kardiologicznej, neurologii, neurochirurgii, angiologii, chirurgii - mówi dr Nowak.

Info, foto: powiat-chrzanowski.pl

Chrzanów - najnowsze informacje