środa, 24 listopada 2021 08:39

Ważne rozmowy na Podhalu: kolejka w Pieninach, Muzeum II wojny, pomoc siostrom Serafitkom

Autor Edyta Sowa
Ważne rozmowy na Podhalu: kolejka w Pieninach, Muzeum II wojny, pomoc siostrom Serafitkom

Miniony czwartek 18 listopada br. był dla Podhalan dniem aktywnym, a spotkania, które się odbyły i toczone dyskusje pewnie wkrótce zaowocują. Marszałek Witold Kozłowski  spotkał się z samorządowcami, działaczami społecznymi oraz mieszkańcami rejonu nowotarskiego.

Wraca sprawa kolejki w Pieninach

Tematem rozmów była m.in.: sprawa projektu budowy kolejki gondolowej w Pieninach. Plan ten zakłada stworzenie kolejki, która połączy Szczawnicę, Krościenko, Czorsztyn, Niedzicę i Sromowce. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Polskich Kolei Linowych, samorządów, na terenie których znajdować się ma kolejka gondolowa. Inwestycja jest na etapie koncepcji i uzgodnień m.in. środowiskowych, a jak twierdzą pomysłodawcy kolejka może być ekologiczną formą transportu, a z drugiej strony może stanowić atrakcję turystyczną dla wszystkich odwiedzających Pieniny. Jednak ta kwestia budzi już od dawna kontrowersje, a nawet sprzeciw. Posłanka Daria Gosek - Popiołek we wrześniu mówiła o tym pomyśle: -Przypominam, że parki narodowe powstają nie tylko dlatego, żebyśmy mogli podziwiać dziką przyrodę, ale są to miejsca które zostały powołane do tego,  by ją chronić. Czy ingerencja w naturę okaże się trafiona? Konsultacje ze specjalistami pewnie przyniosą odpowiedzi na zarzuty ekologów i aktywistów.

W planach Muzeum II wojny w Zakopanem

Marszałek Witold Kozłowski spotkał się również z organizacjami zainteresowanymi powstającym w Zakopanem Muzeum II Wojny Światowej, Siostrami zakonnymi ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek w sprawie możliwości wsparcia prowadzonego przez nich Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Białce Tatrzańskiej. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jordanowie Zbigniew Kołat przedstawił działającą w placówce klasę jeździecką – unikatowy projekt w skali Polski.

foto. UMWM

Podhale

Podhale - najnowsze informacje