piątek, 25 sierpnia 2023 10:18

Spotkanie burmistrza Artura Kozioła z Józefem Lassotą. "Musimy wyrównywać granicę miejscowości poprzez usługi społeczne"

Autor Patryk Trzaska
Spotkanie burmistrza Artura Kozioła z Józefem Lassotą. "Musimy wyrównywać granicę miejscowości poprzez usługi społeczne"

"Mieszkamy w mieście i na obszarach wiejskich. Musimy wyrównywać granicę tych miejscowości poprzez usługi społeczne". Dziś spotkanie Artura Kozioła, Burmistrza Wieliczki i członka Ruchu Samorządowego Tak!dlaPolski z byłym prezydentem Krakowa Józefem Lassotą.

Panie burmistrzu, co z gminami wiejskimi i miejsko – wiejskimi? Jak radzić sobie wyzwaniami z dotyczącymi tych, które mają inny charakter niż w mieście?

W programie Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski podkreśliliśmy jak ważne jest wyrównywanie szans między dużymi miastami, a obszarami wiejskimi i miejsko - wiejskimi to niezwykle ważne zadanie. Zresztą - jako burmistrz gminy Wieliczka, która przecież jest właśnie gminą miejsko – wiejską, gdzie miasto funkcjonuje jako centrum dla 29 okalających je miejscowości, doskonale znam problem i od początku jednym z moich celów było właśnie działanie na rzecz wyrównywania różnic pomiędzy nimi. Myślę, że zadanie to w dużej mierze udaje nam się zrealizować, na co wpływ ma szereg inwestycji w infrastrukturę, w tym bardzo ważne – szkoły oraz transport publiczny. Jako jedna z niewielu w całej Polsce wielicka gmina rozwija własny transport, łącząc z miastem mieszkańców nawet najodleglejszych jej terenów, co poza realnym, praktycznym wymiarem, ma także wymiar symboliczny.

Jakie działania w skali kraju są konieczne, żeby sytuacja w środowiskach wiejskich ulegała systematycznej poprawie?

Jednym z narzędzi zmiany powinien stać się Fundusz Rozwoju Polski Lokalnej, z którego płynęłyby stałe środki służące rozwojowi infrastruktury technicznej oraz społecznej. Warto podkreślić, że obecnie pomoc wsi ukierunkowana jest na wsparcie rolnictwa, w którym pracuje zaledwie 12% mieszkańców terenów wiejskich. Niezwykle ważne jest przeciwdziałanie depopulacji wsi – brak odpowiedniej infrastruktury edukacyjne, zdrowotnej, komunikacyjnej, wpływa na odpływ mieszkańców szukających lepszych warunków do życia. Działania te wymagają szeregu inwestycji, które wspierać mógłby specjalny fundusz inwestycyjny służący finansowaniu budowy np. sieci wodno – kanalizacyjnych czy modernizacji dróg.

Niezwykle ważne jest, by podobnie jak w wielickiej gminie - rozwijać lokalną komunikację. Należy objąć wsparciem finansowym połączenia na tereny wiejskie. Kolejny ważnym elementem zmian jest dążenie do samowystarczalności energetycznej. Musimy dążyć do uwolnienia potencjału, który tkwi w lokalnych wspólnotach i wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu klastrów i spółdzielni energetycznych. W tym wszelki upusty w opłatach dla członków klastra powinny być uzależnione od poziomu zbilansowania się źródłami własnymi.

Jeszcze jeden punkt – należy utworzyć Fundusz Klęskowy. W obliczu nasilających się zmian klimatycznych rolnictwo narażone jest na klęski żywiołowe. Dzięki funduszowi reakcja na takie nagłe niszczące wydarzenia będzie natychmiastowa i nie ograniczająca się do symbolicznych środków, które nie zdołają zapewnić realizacji nawet podstawowych potrzeb w obliczu wielkich strat.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka