środa, 10 stycznia 2024 12:00

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Oświadczenie prezydenta: "Nie przestraszę się"

Autor Katarzyna Domagała
Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Oświadczenie prezydenta: "Nie przestraszę się"

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy przebywają obecnie w areszcie śledczym, nie traci na sile. Wręcz przeciwnie: pojawiają się nowe, budzące ogromne emocje społeczne, informacje. Na przykład najnowsze oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zaapelował o spokój i powiedział, że "nie spocznie w walce o uczciwe i sprawiedliwe państwo polskie, dopóki pan minister Kamiński i jego współpracownicy nie będą wolnymi ludźmi".

Jestem głęboko wstrząśnięty, że zamknięci do więzienia zostali ludzie, którzy są krystalicznie uczciwi. Nie spocznę, nie przestraszę się— powiedział prezydent Andrzej Duda o aresztowaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nie poinformował jednak jakie działania ma zamiar podjąć.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę Mariusza Kamińskiego, byłego ministra spraw wewnętrznych oraz jego zastępcy Macieja Wąsika, którzy 20 grudnia 2023 roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia (prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o ułaskawieniu obu posłów w 2015 roku po wyroku pierwszej instancji, przed uprawomocnieniem się wyroku, co budzi kontrowersje wielu prawników). Sprawa ponownie stała się gorąca, gdy po objęciu władzy przez nowy rząd marszałek Szymon Hołownia zdecydował o wygaszeniu mandatów poselskich Wąsika i Kamińskiego, powołując się na wyrok z końca tego roku. W piątek szef Kancelarii Sejmu wydał dyspozycję dezaktywacji kart poselskich Kamińskiego i Wąsika. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła jednak decyzję Szymona Hołowni, co wywołało jeszcze większe zamieszanie.

Prezydent Duda w swojej wypowiedzi odniósł się także do działania sądów ws. skazanych.

Chciałbym zapytać moich rodaków, kiedy widzieli taką gorliwość w działaniu sądów i organów ścigania w polskim państwie, żeby w takim tempie działały sądy. W tej sprawie działanie jest błyskawiczne, natychmiastowe. Zarówno sądów, a przynajmniej niektórych sędziów, z reguły z bardzo wyraźną afiliacją polityczną, jak i niestety także władz państwa z ramienia nowej koalicji rządzącej. Jestem głęboko wstrząśnięty, że zamknięci do więzienia zostali ludzie, którzy są krystalicznie uczciwi i którzy zawsze walczyli o wolną Polskę — mówił Andrzej Duda.

Izba Pracy SN ws. mandatu Mariusza Kamińskiego

Dzisiaj skład Izby Pracy Sądu Najwyższego nie uwzględnił odwołania Mariusza Kamińskiego od wygaszenia jego mandatu posła przez marszałka Sejmu. Jednocześnie stwierdzono, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie nie ma mocy prawnej, ponieważ nie ma ona statusu sądu.

Oznacza to w praktyce, że Mariusz Kamiński nie ma już statusu posła. Przypomnijmy, że wcześniej inną decyzję podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Sędzia Bohdan Bieniek w ustnym uzasadnieniu stwierdził, że

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie ma statusu niezawisłego i bezstronnego sądu, a zatem jej wypowiedzi nie są aktami stosowania prawa.

Kamiński i Wąsik w areszcie

Przypomnijmy, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przebywają obecnie w areszcie śledczym. Mariusz Kamiński poinformował, że rozpoczyna protest głodowy.

Gorące komentarze po oświadczeniu Dudy

Oświadczenie prezydenta wzbudziło gorące emocje. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze m.in. Bogdana Zdrojewskiego czy Krzysztofa Brejzy:

Sprawa Kamińskiego i Wąsika wrze. Prezydent i Marszałek bez porozumienia
Spotkanie Prezydenta RP i Marszałka Sejmu RP zakończyło się bez porozumienia. Chodzi o sprawę wygaszenia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Posiedzenie Sejmu przełożone! W tle nakaz aresztowania polityków PiS
Posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu. Taką decyzję podjęło dzisiaj prezydium izby niższej polskiego parlamentu. Przyczyną ma być

Foto: Wikipedia (Rafał Zambrzycki)

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka