poniedziałek, 29 czerwca 2020 08:11

Starzenie się skóry – jak opóźnić ten proces?

Autor Głos 24
Starzenie się skóry – jak opóźnić ten proces?

Starzenie się skóry jest zupełnie naturalnym procesem, przed którym niestety nie da się całkowicie uchronić. Można go jednak opóźnić, stosując się do kilku prostych zasad. Pomogą nam w tym: wytrwałość, konsekwencja, zmiana nawyków oraz… producenci dobrych kosmetyków, którzy oddają w nasze ręce coraz silniejszą broń w postaci silnie skoncentrowanych kosmetyków. Jak zatem skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry? Oto podpowiedzi.

Starzenie się skóry – przyczyny

Proces starzenia się skóry jest ściśle związany ze zmniejszającą się wraz z wiekiem produktywnością komórek skóry, czyli fibroblastów. Z każdym rokiem wytwarzają one mniejszą ilość kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co w konsekwencji prowadzi do utraty jędrności, elastyczności i powstawania coraz głębszych zmarszczek. Wbrew pozorom proces starzenia się skóry nie zaczyna się wcale po trzydziestce czy czterdziestce, a nawet już po dwudziestym piątym roku życia. Już wtedy należy zadbać o właściwą pielęgnację. Jednak to nie wszystko. Wpływ na przedwczesne starzenie się skóry ma szereg innych czynników, takich jak:

ekspozycja na słońce bez użycia preparatów z filtrami;

stres;

używki, takie jak papierosy, alkohol, kawa;

niewłaściwa pielęgnacja;

brak dostatecznego nawilżenia skóry i nawodnienia organizmu;

nieodpowiednia dieta;

niedostateczna ilość snu;

unikanie ćwiczeń sportu, przebywania na świeżym powietrzu;

korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Jak już wspomnieliśmy, nie da się powstrzymać upływu czasu i związanego z nim procesu starzenia się skóry i całego organizmu. Stosując się do poniższych zaleceń, można go jednak opóźnić. Jak to zrobić? Oto wskazówki.

Wysypiaj się!

Regeneracja jest kluczowa dla właściwego funkcjonowania całego organizmu. Zarywanie nocy, niedosypianie odbija się na skórze, a w szczególności na skórze twarzy. W wyniku niedostatecznej ilości snu nasza skóra jest szara, pojawiają się worki pod oczami, sińce oraz zmarszczki.

Nawadniaj organizm!

Aby opóźnić proces starzenia się skóry, musisz dostarczyć swemu organizmowi odpowiednią ilość wody. Trzeba działać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Tylko w ten sposób osiągniemy widoczne rezultaty. Pij zatem przynajmniej dwa litry wody dziennie i korzystaj z dobrej jakości kremów nawilżających, dostosowanych do Twojego typu skóry.

Ćwicz, spaceruj, dotleniaj się!

Sport, spacery, przebywanie na świeżym powietrzu, to wszystko sprawia, że skóra jest bardziej dotleniona, a w efekcie zdrowsza. Ćwiczenia są dobre na wszystko, również na dobry sen, który jak wspomnieliśmy powyżej, jest kluczowym czynnikiem w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry.

Pielęgnuj skórę!

Pielęgnacja skóry to dość szerokie pojęcie. Zawiera się w nim zarówno demakijaż, jak i stosowanie właściwych kosmetyków dobrej jakości, które faktycznie wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Jeżeli chcemy, by nasza skóra pozostawała jędrna i gładka przez długi czas, to w naszej kosmetyczce nie może zabraknąć takich kosmetyków, jak dobry krem przeciwzmarszczkowy, krem nawilżający, maseczka na twarz o działaniu silnie rewitalizującym, tonik złuszczający, peeling, serum. Wszystkie kosmetyki powinny być jak najlepszej jakości, pozbawione szkodliwych substancji zapachowych i podrażniających.

Stosuj odpowiednią dietę i unikaj używek!

Produkty przetworzone, alkohol, mocna kawa, słodycze, to wszystko powinno zniknąć z naszej diety. W miejsce tych produktów powinniśmy wstawić artykuły bogate w witaminy i substancje odżywcze, takie jak owoce, warzywa, ryby, chude mięso i nabiał. Jeżeli chcemy uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry oraz wielu innych, zdecydowanie poważniejszych konsekwencji, koniecznie należy rzucić palenie.

Nie stresuj się!

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak w nadmiarze szkodzi całemu organizmowi. Warto zatem zastanowić się, jak zminimalizować jego wpływ. Przydatne mogą być treningi jogi, spacery z psem, rozmowy z bliskimi, wszystko, co nas odpręża i pozwala odpocząć.

Stosując się do tych wskazówek mamy realną szansę na to, że nasza skóra będzie przez długi czas jędrna, gładka, zdrowa i promienna. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wprowadzenie tych zasad do swojego życia.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje