poniedziałek, 17 lutego 2020 16:59

Strajk w kopalniach, węgiel w… biurach poselskich

Autor Tomasz Stępień
Strajk w kopalniach, węgiel w… biurach poselskich

Strajk ostrzegawczy w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej zorganizowali dzisiaj górnicy z Sierpnia 80. Chodzi przede wszystkim o 12-procentowe podwyżki płac.

Dlaczego akurat 12 proc.? Taka jest właśnie różnica między średnią płac w górnictwie w 2018 a zarobkami w PGG – twierdzą związkowcy. Górnicy PGG chcą po prostu zarabiać tyle, ile ich koledzy z innych kopalń. Oprócz tego sprzeciwiają się też planom cichej likwidacji kopalń i żądają rozwiązania problemu wysokich zwałów niesprzedanego węgla. Jak sobie z tym poradzić?

- Na problem wielkich zwałów węgla przy kopalniach znaleźliśmy dobre rozwiązanie. Magazyny węgla w biurach parlamentarnych PiS. Na razie na Śląsku... – napisał w mediach społecznościowych Patryk Kosela, rzecznik prasowy i członek Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego SIERPIEŃ 80.

I rzeczywiście – górnicy zorganizowali dziś serię happeningów, w czasie których wysypywali przyniesiony w workach węgiel w biurach posłów, bądź przed nimi.

Zła wiadomość dla rządzących jest taka, że to dopiero początek protestów. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, zapowiadają kolejne akcje: po dzisiejszym dwugodzinnym strajku ostrzegawczym, 25 lutego ma odbyć się referendum do strajku właściwego, a 28 lutego demonstracja w Warszawie.

Fot: twitter/Sierpień80

Polska - najnowsze informacje