środa, 21 sierpnia 2019 08:23

Sucha Beskidzka. 21. Memoriał Henryka Łasaka: Zwyciężył Estończyk Norman Vahtra [ZDJĘCIA]

Autor Mirosław Haładyj

Estończyk Norman Vahtra (Cycling Tartu) wygrał w sobotę kolarski 21. Międzynarodowy Memoriał Henryka Łasaka ze startem i metą w Suchej Beskidzkiej. Na podium stanęli też Artur Detko (Hurom BDC Development) i Niemiec Robert Jageler (P&S Metalltechnik).

Do liczącego 174,2 km wyścigu wystartowało 113 kolarzy reprezentujących 18 ekip z Polski, Czech, Białorusi, Niemiec, Turcji Austrii, Słowacji, i Rosji. Do mety dotarło 95. Najpierw pokonali cztery okrążenia ulicami Suchej Beskidzkiej, a potem skierowali się w stronę Zembrzyc. Pięć razy przejechali dużą pętlę (38 km), której trasa wiodła m.in. przez Zembrzyce, Tarnawę Dolną, Śleszowice, Tarnawę Górną, Krzeszów, Kuków oraz Stryszawę w kierunku  naszego miasta, z którego zaczęli rywalizację.

Tegoroczna edycja wyścigu zgromadziła w Suchej Beskidzkiej grono utytułowanych zawodników, dostarczając kibicom, fanom kolarstwa i miłośnikom wyścigów rowerowych wielu emocji. Podczas wyścigu nie brakowało akcji ofensywnych, ale na ostatnich kilometrach ostatnia z ucieczek została zlikwidowana. Z grupy najlepiej finiszował Estończyk.

Zanim jednak zawodnicy pojawili się na linii startu, organizatorzy memoriału i wychowankowie Henryka Łaska już tradycyjnie spotkali się w Skomielnej Białej, gdzie złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą jednego z najwybitniejszych trenerów polskiego kolarstwa. Henryk Łasak urodził się w 1932 r. w miejscowości Las (koło Warszawy). Był wybitnym trenerem kolarskiej reprezentacji Polski, wychowawcą i szkoleniowcem medalistów olimpijskich oraz mistrzostw świata, m.in. Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdy, Tadeusza Mytnika i Mieczysława Nowickiego. Zginął w styczniu 1973 r. w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej.

O 10:00 w Sali Rycerskiej suskiego zamku odbyła się odprawa techniczna z udziałem kierowników drużyn. Po niej kolarskie święto na dobre przeniosło się w rejon Rynku, gdzie nastąpiła oficjalna prezentacja startujących ekip. Wyścig rozpoczął się startem honorowym spod suskiego zamku. Po starcie honorowym rozpoczęło się właściwe ściganie. Tuż po wyścigu na Rynku w Suchej Beskidzkiej odbyła się uroczysta dekoracja laureatów. Burmistrz Stanisław Lichosyt wręczył zwycięzcy 21. Memoriału Henryka Łaska Normanowi Vahtra Puchar Burmistrza Miasta, z kolei trofeum ufundowane przez Prezydenta RP przekazał prezes Duo Circuli Paweł Romański. Zdobywca drugiego miejsca  Artur Detko został uhonorowany Pucharem Starosty Suskiego. Puchar Przewodniczącego Rady Miasta w Suchej Beskidzkiej za zajęcie III miejsca trafił do Niemca Roberta Jagelera. W czasie wyścigu zawodnicy walczyli również o nagrody rzeczowe na pięciu lotnych finiszach. Pierwszy z nich wyznaczony na 11,4 km trasy w Suchej Beskidzkiej wygrał Czech Vojtech Repa (nagrodę ufundowała Firma Budowlana Janusz Stanaszek). Drugi lotny finisz zlokalizowany na 79 km  również w Suchej Beskidzkiej zdobył Wojciech Bystrzycki, który także wygrał na terenie Stryszawy – 104,8 km i w Zembrzycach na 116,5 km i odebrał nagrody ufundowane przez Gminę Zembrzyce, Gminę Stryszawa i Firmę MD GROUP Michał Jurowaty – Zawojski.pl. Piąty lotny finisz na terenie naszego miasta na 142,6 km zdobył Niemiec Paul Taebling, reprezentujący ekipę LKT- Team Brandenburg (fundator nagrody: Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich).

Impreza corocznie jest organizowana  przez Miasto Sucha Beskidzka i grupę Duo Circuli z Warszawy, przy współpracy z gminami Stryszawa i Zembrzyce oraz powiatem suskim.

Przed rokiem wyścig wygrał Mateusz Grabisz grupy Voster ATS Team

Wyniki 21. Memoriału Henryka Łasaka:

1. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu)
  2. Artur Detko (Polska/Hurom BDC Development)
  3. Robert Jageler (Niemcy/P&S Metalltechnik)
  4. Siim Kiskonen (Estonia/Cycling Tartu)
  5. Henrik Pakalski (Niemcy/KED-Stevens Radteam Berlin)
  6. Nikolai Szumow (Białoruś/Mińsk Cycling Club)

Memoriał Henryka Łasaka to duże przedsięwzięcie organizacyjne oraz finansowe. Organizowanie imprezy sportowej rangi międzynarodowej na wysokim poziomie jest możliwe dzięki dobrej współpracy i finansowemu wsparciu samorządów Stryszawy, Zembrzyc, Starostwa Powiatowego i licznych sponsorów oraz ogromnemu zaangażowaniu służb porządkowych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Straży Miejskiej oraz służby medycznej odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyścigu.

Wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji tej największej imprezy sportowej w powiecie, Burmistrz Suchej Beskidzkiej składa serdeczne podziękowania. Wyrazy szacunku i uznania należą się również licznym sponsorom, bo dzięki ich pomocy wyścig mógł być zorganizowany na bardzo wysokim poziomie.

Inf.: UM Sucha Beskidzka