piątek, 17 maja 2024 14:53

Sukces za sukcesem. Roman Ptak nowym starostą wielickim

Autor Marzena Gitler
Sukces za sukcesem. Roman Ptak nowym starostą wielickim

Roman Ptak, były burmistrz Niepołomic, został starostą wielickim. Mandat zdobył z najlepszym wynikiem w powiecie.  

Decyzję o nieubieganiu się o reelekcje Roman Ptak podjął w lutym br. Wtedy też poinformował, że zamierza kandydować do Rady Powiatu Wielickiego. Decyzja o starcie w ramach koalicyjnego Porozumienia Samorządowego była strzałem w dziesiątkę.

O tym, że to lider Porozumienia Samorządowego może zostać starostą było wiadomo już na pierwszej sesji nowej kadencji samorządu powiatowego. W 25-mandatowej Radzie Powiatu Wielickiego 10 przedstawicieli ma Prawo i Sprawiedliwość, większość jednak zdobyła koalicja Porozumienia Samorządowego (8 radnych) i Koalicji Obywatelskiej (6 radnych) i to ona będzie rozdawać karty w tej kadencji.

  • Zobacz:
Anna Polańska nową przewodniczącą Rady Powiatu Wielickiego
Na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Powiatu Wielickiego przewodniczącą jednogłośnie została Anna Polańska.

Nic dziwnego, że już 7 maja nową przewodniczącą została Anna Polańska (Koalicja Obywatelska), a wiceprzewodniczącymi: Piotr Nowak i Agnieszka Szczepaniak (oboje Porozumienie Samorządowe).

16 maja w tajnym głosowaniu na starostę w nowej kadencji wybrano Romana Ptaka. Zagłosowało na niego 14 radnych, a na zgłoszoną przez PiS jego kontrkandydatkę, Katarzynę Ciężarek -  11 radnych.

Roman Ptak burmistrzem Niepołomic był od 2010 roku. Wcześniej (w lutym 2007 roku) za burmistrza Stanisława Kracika był wiceburmistrzem, a po jego ustąpieniu - (od 6 listopada 2009 roku) był komisarzem. Mieszkańcy zaufali mu, powierzając mu funkcję burmistrza w 2014 i 2018 roku. W ostatnich wyborach do Rady Powiatu Wielickiego Roman Ptak zdeklasował konkurentów. Wszedł do Rady Powiatu z wynikiem 3 841 głosów (najlepszym w całym powiecie). W swoim okręgu zdobył aż ponad 30 proc. głosów i stał się mocnym kandydatem na starostę wielickiego w nowej kadencji.

Nowa koalicja podzieliła też pomiędzy siebie stanowiska w Zarządzie Powiatu Wielickiego. Wicestarostą będzie Ewa Ptasznik (Koalicja Obywatelska), a członkami zarządu: Edyta Trojańska-Urbanik i Łukasz Sadkiewicz (oboje Porozumienie Samorządowe) oraz Klaudia Wojakowska-Grochot (Koalicja Obywatelska).

Nowy Zarząd Powiatu Wielickiego/Powiat Wielicki

Warto dodać, że sukcesem zakończył też wybory rekomendowany przez niego na kolejnego burmistrza Niepołomic Michał Hebda - jeden z zastępców Romana Ptaka, który w II turze sporą przewagą pokonał związanego z PiS (był kierownikiem biura politycznego posła Andrzeja Adamczyka i Przewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego w kadencji 2018-2024) Tomasza Tomalę. Mandat do sejmiku zdobył też wspierany przez niego, jego były zwierzchnik, Stanisław Kracik, który w właśnie awansował na wiceprezydenta Krakowa.

fot. Powiat Wielicki

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka