środa, 17 maja 2023 12:48, aktualizacja 2 lata temu

"Jest nas ponad 4 miliardy. Pół świata gra". Digital Dragons w Krakowie [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
"Jest nas ponad 4 miliardy. Pół świata gra". Digital Dragons w Krakowie [FOTO]

Ogromne kolejki przed krakowskim Centrum Kongresowym ICE, dziesiątki firm związanych z branżą gamingową, setki graczy, a także możliwość spotkania i rozmowy z idolami oraz autorytetami. Tak wyglądały odbywające się w Krakowie targi Digital Dragons, jedno z największych wydarzeń dla branży gier elektronicznych w naszej części Europy. – Można śmiało powiedzieć, że pół świata gra – mówiła Anna Krampus – Sepielak, szefowa Digital Dragons Hub w KPT.

Digital Dragons to jedno z największych wydarzeń branży gier w Europie. Jest to idealna okazja dla miłośników branży do poznania nowych ludzi, wymiany spostrzeżeń na temat ulubionych pozycji, zobaczenia unikalnych akcesoriów i sprzętów gamingowych, a także przetestowania gier i nowego sprzętu.

Najwięksi w branży gier zjechali do Krakowa

W tym roku do Krakowa ponownie ściągnęli ludzie z całej Polski. Przez dwa dni (15 i 16 maja) przed Centrum Kongresowym ICE ustawiały się ogromne kolejki miłośników spędzania czasu w wirtualnej rzeczywistości. Na graczy czekały dziesiątki stoisk twórców i wydawców gier, w tym przedstawicieli takich studiów jak CD Projekt RED (odpowiedzialnych m.in. za gry z serii Wiedźmin czy Cyberpunk 2077), a także Techlandu (znanych m.in. z serii Dying Light). Przy każdym z nich można było zobaczyć unikatowe akcesoria, związane z ulubionymi pozycjami na gamingowej półce, a także wymienić się spostrzeżeniami i opiniami na temat swoich ulubionych wirtualnych światów i postaci.

– Poczuliśmy siłę sektora branży gier już wiele lat temu i wspieramy go od samego początku. Potrzebowaliśmy zrozumieć jako Miasto, w jakim kierunku podąża ta branża, z czego wynika fenomen rozwoju takich imprez jak Digital Dragons, ale także dynamiczny rozwój wielu rodzimych marek i sukces gier powstających w Krakowie. Myślę, że nam się udało – mówił Robert Piaskowski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

O skali wydarzenia świadczy fakt, że na tegorocznych Digital Dragons w krakowskim centrum kongresowym ICE pojawili się również popularni twórcy, nagrywający na co dzień filmy o grach na platformie YouTube. Szczęściarze pomiędzy stoiskami mogli spotkać m.in. Jędrzeja Szweda i Patrycję Smok z kanału Zagrajnik, który zgromadził już ponad 200 tysięcy subskrybentów, a także Mateusza Działowskiego, znanego w Internecie pod pseudonimem Pan Mateusz – jednego z reaktorów kanału TV Gry, który na YouTubie liczy 1,26 miliona subskrypcji.

Kraków znaczącym punktem na gamingowej mapie Polski

Podczas samego wydarzenia zaprezentowano specjalny raport dotyczący branży gier w Krakowie. Podkreślono w nim, że Kraków stał się w ostatnich latach znaczącym punktem na gamingowej mapie Polski. – Wielu może się zastanawiać, czemu branża gier wybiera Kraków. Dlaczego to właśnie tutaj tak wiele się dzieje w tym sektorze. Jednym z najbardziej oczekiwanych czynników, które powodują, że branża gier do Krakowa przyjeżdża, jest to, że jest tu po prostu, do czego przyjechać. Mamy półtora miliona metrów kwadratowych biur do wynajęcia, które są nowoczesne i czekają na to, aby można było w nich prowadzić działalność. Same biura, to jednak nie gwarancja sukcesu. Potrzeba jeszcze pracowników. I tutaj ponownie przodujemy. W Krakowie jest wiele dobrych szkół, w tym pięć uniwersytetów, osiem tysięcy osób studiujących informatykę, trzydzieści tysięcy na studiach inżynierskich. To pokazuje, że ma kto pracować w tych firmach, które zdecydują się na działalność w Krakowie. Te badania pokazują, że idziemy w dobrym kierunku – zaznaczał Wojciech Łaptaś – zastępca dyrektora Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.

Fragment raportu badania branży gier w Krakowie - fot. Krakowski Park Technologiczny

"Pół świata gra"

Z kolei Anna Krampus-Sepielak – szefowa Digital Dragons Hub w KPT mówiła o znaczącej pozycji branży gier na rynku światowym – Branża gier jest istotną częścią sektora kreatywnego. Na poziomie światowym branża gier jest trzy razy większa niż ta filmowa, muzyczna i streamingowa razem wzięte. To jest około 189 miliardów dolarów, które zarabia ta branża. Mamy ponad 4 miliardy graczy na świecie. Można śmiało powiedzieć, że pół świata gra. Kraków jest tym miejscem, gdzie firmy chętnie lokują swoją siedzibę, ponieważ mamy dobry dostęp do kadry oraz studentów, którzy zasilają szeregi najlepszych – zapewniła Krampus-Sepielak.

Fragment raportu badania branży gier w Krakowie - fot. Krakowski Park Technologiczny

Same badania miały przebiegać w kilku etapach. Były realizowane na przełomie 2022 i 2023 roku, ale dotyczyły sytuacji w firmach przez cały rok 2021. Pierwszy etap badań polegał na wysłaniu ankiety do ponad siedmiuset firm w całym kraju, aby zestawić branżę krakowską na tle tej ogólnopolskiej. Kolejny etap to były wywiady pogłębione, gdzie rozmawiano o konkretnych wynikach. – Dużo firm podkreśliło nam, że docenia fakt, że w Krakowie jest łatwy dostęp do wykwalifikowanych i zdolnych osób. To, co jest ważne w perspektywie najbliższych lat, to fakt, że prawie każda firma planuje zatrudniać tu pracowników (minimum 10 osób). Widać, że branża będzie się rozwijać i szukać nowych przedstawicieli i pracowników. Kogo szukają krakowskie firmy? Programistów, grafików i game designerów. Ma to duże znaczenie w kontekście projektowania kierunków na studiach, które są projektowane w Krakowie – informowała szefowa Digital Dragons Hub w KPT.

Fragment raportu badania branży gier w Krakowie - fot. Krakowski Park Technologiczny

Inwestycja w przyszłość

Wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, mówiąc o krakowskim sektorze gier, podkreślał, że jest to projekt, którym będziemy żyć w najbliższych latach. – Cieszę się bardzo, że powstał ten raport. Był on z jednej strony dla nas szansą do zaprezentowania naszej fachowej wiedzy, ale z drugiej otworzył nową płaszczyznę do współpracy z przedstawicielami Miasta Krakowa. Wiemy jakie możliwości oferuje to miasto i wierzymy, że działając wspólnie, możemy te szanse jeszcze lepiej wykorzystywać. To nie jest nasze pierwsze podejście do współpracy z Miastem i jestem przekonany, że nie ostatnim. Mam nadzieję, że o tym konkretnym będziemy jednak pamiętać przez długie lata i cieszyć się z niego – mówił Wojciech Łaptaś.

Fragment raportu badania branży gier w Krakowie - fot. Krakowski Park Technologiczny

Digital Dragons od lat przyciąga uwagę specjalistów ze środowiska interesującymi prelekcjami i panelami dyskusyjnymi z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny gier komputerowych. Wydarzenie jest organizowane przez Krakowski Park Technologiczny.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka