poniedziałek, 14 marca 2022 07:36, aktualizacja 3 lata temu

W krakowskiej Plazie ruszyła "Szafa Dobra" dla uchodźców. "Przypomina normalny sklep z ubraniami"

Autor Mirosław Haładyj
W krakowskiej Plazie ruszyła "Szafa Dobra" dla uchodźców. "Przypomina normalny sklep z ubraniami"

W Krakowie otwarto kolejne miejsce schronienia dla uchodźców. To nie tylko noclegownia. Dzięki ogromnej mobilizacji firm, organizacji i mieszkańców w piątek (11 marca) w Plazie oficjalnie otwarto drzwi Szafy Dobra. To miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież. „Sklep” został wyposażony w przymierzalnie, kącik zabaw i miejsce dla rodzica z dzieckiem. Ubrania od darczyńców są na bieżąco segregowane i rozwieszane na ustawionych w długich rzędach wieszakach.

Szafa Dobra to wspólna inicjatywa fundacji Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie oraz IKEA Kraków, Strabag Polska i Diverse. Znajduje się w lokalu po hipermarkecie spożywczym na parterze dawnej galerii handlowej Plaza. Przygotowania do jej otwarcia trwały ponad tydzień. W tym czasie ekipa firmy budowlanej Strabag dostosowała pomieszczenie, Diverse zajął się merchandisingiem, a pracownicy IKEA wyposażyli przestrzeń w wieszaki, regały i kosze na ubrania. Zadbali również o to, aby osoby uciekające przed wojną mogły odbierać potrzebną odzież w godnych warunkach. W lokalu powstał m.in. kącik zabaw czy wydzielone miejsce dla rodzica z dzieckiem. Są też przymierzalnie i punkt obsługi, przy którym pracują wolontariusze. Kolejne kąciki zabaw IKEA urządziła w górnej części budynku, gdzie tymczasowo zakwaterowanych zostanie od 300 do 500 osób z dotkniętej wojną Ukrainy.

Szafa Dobra przypomina normalny sklep z ubraniami, z tą różnicą, że odzież wydawana jest uchodźczyniom i uchodźcom bezpłatnie. Udało się nam stworzyć miejsce, gdzie każdy może przyjść i dostać tyle rzeczy, ile potrzebuje. A jednocześnie każdy może przynieść niezniszczone ubrania, którymi chce się podzielić z potrzebującymi. Wszystko w jednej lokalizacji. Skorzystaliśmy tu z doświadczenia IKEA Kraków, która w 2019 roku zorganizowała w Forum Wydarzeń działającą na podobnych zasadach Przestrzeń Pełną Dobra

– mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

Ogromne zaangażowanie mieszkańców

To wszystko nie udałoby się bez pomocy kilkuset wolontariuszy, którzy od tygodnia codziennie rozładowują i segregują odzież przywożoną ze zbiórek organizowanych przez instytucje charytatywne, firmy, a także od osób prywatnych. Na otwarcie Szafy Dobra przygotowali kilkanaście tysięcy sztuk starannie wyselekcjonowanej odzieży i akcesoriów. Wszystkie artykuły zostały posegregowane na kategorie i rozmieszczone w taki sposób, aby potrzebujący łatwo mogli odnaleźć to, czego szukają. W Szafie Dobra powstały działy dziecięce i dla dorosłych, damskie i męskie.

Osobno wiszą kurtki letnie i zimowe, spodnie, sukienki, ciepłe bluzy i swetry, lżejsze podkoszulki czy t-shirty. Są też stoiska z butami, czapkami, szalikami, plecakami i innymi akcesoriami, a także z nieużywaną bielizną. Odzież posegregowaliśmy oczywiście również ze względu na płeć i rozmiar

wylicza Michalina Ferdynus, A Drop in the Ocean, koordynatorka wolontariuszy w Szafie Dobra.

Rodzice bez trudu znajdą tu kompletne zestawy ubrań zarówno dla noworodków, jak i nastolatków

– dodaje.

Pomoc cały czas niezwykle potrzebna

Pomimo ogromnej ilości przekazanych ubrań, potrzeby cały czas rosną. Według statystyk Urzędu Miasta, w Krakowie przebywa już prawie 100 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego około 70 tys. planuje zostać w mieście. Jak wiemy, uciekają oni najczęściej z małym plecakiem, mając przy sobie tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Organizatorzy nieprzerwanie apelują więc do mieszkańców, firm i instytucji o przynoszenie niezniszczonych i wypranych ubrań oraz obuwia. Przy większych ilościach pracę wolontariuszy zdecydowanie ułatwi ich wcześniejsze posegregowanie. Ubrania można przynosić od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 - 17.00. Szafa Dobra nie prowadzi zbiórki żadnych innych produktów ani jedzenia.

Najważniejsze informacje dla potrzebujących

Szafa Dobra otwarta jest od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00 - 18.00. Wejście do „sklepu” znajduje się od strony parkingu zewnętrznego dawnej galerii Plaza (aleja Pokoju 44). Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość wydawanych ubrań i akcesoriów. Przy odbiorze wystarczy okazać jeden z wymienionych dokumentów: skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, paszport z pieczątką, na której widnieje data wjazdu na terytoriom Polski po rozpoczęciu działań wojennych lub analogiczny dokument wydany przez Konsulat Generalny Ukrainy. Ubrania wydawane są też osobom posiadającym pełnomocnictwo od organizacji zarejestrowanych w KRS i uczestniczących w Koalicji Otwarty Kraków.

Centrum Wielokulturowe w Krakowie razem z IKEA

Szafa Dobra to kolejna wspólna inicjatywa Centrum Wielokulturowego w Krakowie i sklepu IKEA. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, IKEA Kraków aktywnie wspiera organizacją zbiórek i zakwaterowania dla uchodźczyń i uchodźców. Na ten cel przekazała już ponad 3 tys. produktów, takich jak meble, łóżka, materace, kołdry, pojemniki na żywność, zabawki i wiele innych.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem:

https://www.facebook.com/CentrumWielokulturoweKrk

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie 11 sklepów IKEA, 76 Punkty Odbioru Zamówień IKEA (łącznie z Punktami Mobilnymi) i 8 Studiów Planowania IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 35 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

W roku finansowym 2021 ponad 22,5 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 163 mln wizyt.

*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza blisko 400 sklepami w 32 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.

IKEA Kraków istnieje od 1998 roku. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych sklepów IKEA w Polsce. W międzynarodowym wewnętrznym konkursie IKEA Store Award 2014, IKEA Kraków uznana została za jeden z 5 najlepszych sklepów IKEA na świecie. Ocenie poddawane były m.in. takie wskaźniki, jak: standardy pracy, niski poziom rotacji pracowników, współpraca z lokalnymi dostawcami czy zadowolenie klientów. W 2018 r. IKEA Kraków ponownie uznana została za najlepszy sklep IKEA w Polsce i nominowana do konkursu globalnego. Sklep IKEA w Krakowie oferuje blisko 10 tys. produktów zlokalizowanych w 86 inspirujących wnętrzach. Ponadto posiada przestronną Restaurację IKEA z 350 miejscami siedzącymi, miejscem dla karmiącego opiekuna oraz strefą zabawy dla najmłodszych. Na terenie sklepu i restauracji można bezpłatnie korzystać z WiFi. Do dyspozycji klientów jest darmowy parking z 1150 miejscami postojowymi, w tym dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami, a także zadaszony parking na rowery i motocykle. Na posiadaczy aut elektrycznych czekają cztery płatne stanowiska do ładowania.

Centrum Wielokulturowe w Krakowie to przestrzeń promowania i wspierania różnorodności, równości i pokojowego współżycia wszystkich mieszkańców Krakowa - zarówno Polek i Polaków, jak i cudzoziemców, migrantów i uchodźców żyjących w naszym mieście. W ramach działalności Centrum prowadzi szkolenia, spotkania integracyjne oraz wydarzenia kulturalne w kilku językach dla wszystkich mieszkańców Krakowa. Przy Centrum działa także Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, gdzie bezpłatnie można uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące pomocy prawnej, legalizacji pobytu, wsparcia psychologicznego, integracyjnego, edukacyjnego, szczepień na COVID-19, usług oferowanych przez Gminę Miejską Kraków czy innych spraw związanych z życiem codziennym cudzoziemców. Operatorem Centrum Wielokulturowego w Krakowie od marca roku 2021 jest Fundacja Internationaler Bund Polska we współpracy z Fundacją Zustricz. Partnerami Centrum są krakowskie organizacje: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Salam Lab, Instytut Kultury Willa Decjusza, Krakow Expats Directory, UAinKrakow i Fundacja Widowisk Masowych. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Kraków w ramach programu Otwarty Kraków.

fot: materiały prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka