sobota, 17 sierpnia 2019 19:14

Szczawa: Tradycyjny Odpust Partyzancki i piknik historyczny

Autor Marzena Gitler
Szczawa: Tradycyjny Odpust Partyzancki i piknik historyczny

Mszą świętą o godz. 18 w starym kościółku w Szczawie rozpoczął się dziś tradycyjny dwudniowy Odpust Partyzancki. To uroczystość upamiętniająca Armię Krajową.

Historia odpustu partyzanckiego w Szczawie sięga lat 50-tych ubiegłego stulecia. To właśnie w tej gorczańskiej miejscowości podczas II wojny stacjonowały oddziały utworzonego w 1944 r. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, które walczyły z okupantem. To wtedy podpułkownik I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej Jan Cieślak, ps. „Maciej”,  organizował modlitwy i msze św. na placu, na którym obecnie znajduje się drewniany kościółek. Tu, na pamiatkę tych wydarzeń, obchodzi się doroczną uroczystość, która na stałe wpisała się w tradycję nie tylko Szczawy, ale także całego powiatu limanowskiego.

W sobotę – w pierwszy dzień - odpust partyzancki rozpoczął się jak co roku mszą św. w kościółku partyzanckim.

Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę. Tradycyjnie o godz. 9.45 odbędzie zbiórka na placu przed pomnikiem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Zgromadzeni goście oraz kombatanci przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, złożą wieńce i oddadzą hołd poległym  partyzantom z Podhala, Gorców i Beskidów walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Następnie wszyscy przemaszerują na plac za kościołem parafialnym, gdzie przy ołtarzu polowym odbędzie się msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 1 PSP AK. Po mszy św. jak co roku, wszyscy obecni będą mogli posilić się wojskową grochówką. Dodatkowo organizatorzy zapraszają do zwiedzania muzeum 1 PSP AK. Dodatkowo członkowie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK  zaprezentują wyposażenie i uzbrojenie żołnierza 1 PSP AK.

Organizatorami wydarzenia są: Powiat Limanowski, Gmina Kamienica oraz Parafia Rzymskokatolicka w Szczawie. Współorganizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - Oddział Szczawa, OSP Szczawa, Koło Gospodyń Wiejskich w Szczawie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Orkiestra Dęta im. Św. Floriana w Szczawie, Związek Strzelecki Strzelec oddział w Limanowej oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK.

inf. Powiat Limanowski, foto: arch IPN o. w Krakowie

Limanowa - najnowsze informacje