poniedziałek, 19 kwietnia 2021 05:26

Szkoła z Rzezawy w gronie 100, które odwiedzi Centrum Nauki Kopernik

Autor Mirosław Haładyj
Szkoła z Rzezawy w gronie 100, które odwiedzi Centrum Nauki Kopernik

W środę (21 kwietnia) uczniowie z Rzezawy skorzystają z zajęć e-Naukobus prowadzonych w ramach bezpłatnego programu dla szkół - Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Szkoła w Rzezawie będzie jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku już skorzystały z jednego z trzech formatów zajęć online. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można wysyłać do końca bieżącego roku. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – dostępne są trzy rodzaje zajęć: e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus.

Prosto z Kopernika prowadzone będą zajęcia popularyzujące naukę. Dzieci wykonają proste doświadczenia z przedmiotów dostępnych pod ręką, np. sprawdzą jak działa zjawisko bezwładności.

Tajemnice bezwładności
„Tramwaj ruszył z całych sił, popadali wszyscy w tył. Tramwaj stanął – co za cud, popadali wszyscy w przód”. Co powoduje, że dzieje się tak, jak opisuje wierszyk? Dlaczego, jadąc tramwajem, czasem tracimy równowagę, sprawdzą uczniowie uczestniczący w wiosennych zajęciach online e-Naukobus opracowanych przez Centrum Nauki Kopernik.

Kiedy w tramwaju jest tłok…
Już 21 kwietnia uczniowie ze Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie skorzystają z bezpłatnych zajęć internetowych e-Naukobus organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczestnicy zajęć wirtualnie spotkają się z edukatorami i razem będą odkrywać naukę. Badany temat to zjawisko bezwładności. Uczniowie korzystając z dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku, wykonają proste doświadczenia i zbadają, czym jest ruch obrotowy oraz moment bezwładności.

Zdalne eksperymentowanie jest możliwe
Zajęcia zdalne w ramach programu Nauka dla Ciebie powstały w oparciu o badania przeprowadzone przez zespół badawczy programu. Opracowywano model zajęć z wykorzystaniem nowatorskich metod zarządzania uwagą uczestników. Tak prowadzone angażują uczniów, co pozwala im efektywnie poznać i zrozumieć prezentowane zagadnienia.

fot. Marianna Kulesza/Centrum Nauki Kopernik”.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje