czwartek, 16 marca 2023 14:09

Tajemniczy gość w Proszowicach. Pamięta czasy ostatnich Jagiellonów

Autor Patryk Trzaska
Tajemniczy gość w Proszowicach. Pamięta czasy ostatnich Jagiellonów

Od najbliższego piątku mieszkańcy Proszowic oraz turyści będą mogli regularnie spotykać się z legendarnym królewskim błaznem. Mowa tutaj oczywiście o Stańczyku. Wszystko to możliwe za sprawą questu, czyli darmowej i samoobsługowej wyprawie pełnej wierszowanych zagadek oraz zakończonej sympatyczną pamiątką.

Questy są jedną z najciekawszych turystycznych propozycji, służącej do promocji lokalnej historii. Za pomocą ciekawej opowieści prowadzą one po danym miejscu, pozwalając na odkrycie związanych z nim postaci, wydarzeń czy obiektów. W wybranych punktach wędrówki czekają zagadki, wymagające zaangażowania użytkownika. Ich rozwiązanie pozwala na wyruszenie w dalszą podróż - aż do symbolicznego skarbu, będącego sympatyczną nagrodą za przejście trasy.

Taki właśnie quest zawitał do Proszowic. Nazywa się "Ze Stańczykiem po Proszowicach" i pozwala na odkrycie miejsc związanych z wielowiekową historią rodzinnego miasta tego ulubionego błazna polskich królów. W trakcie wędrówki z questem będzie można zawitać też do fascynującego ogrodu biblijnego, a także do zadbanego, urokliwego Parku Miejskiego.

Questy to fantastyczna zabawa dla każdego, bez względu na wiek. Poznawanie historii Proszowic za pomocą intrygującej opowieści, pełnej wyzwań i inspirującej do poszerzania swojej wiedzy spodoba się tak dzieciom, jak i młodzieży czy rodzicom. Dlatego proszowicki quest jest ciekawą propozycją na rodzinny spacer – zachęcała  Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji.

Premiera questu odbędzie się w piątek na terenie Parku Miejskiego w Proszowicach podczas Inauguracji małopolskiej akcji "Posprzątaj z nami Małopolskę!". To tam będzie można otrzymać ulotki z tekstem questu, porozmawiać z jego autorami oraz wyruszyć na pełen wrażeń spacer po Proszowicach.

Twórcami questu są eksperci z Fundacji Mapa Pasji, należący do absolutnej czołówki specjalistów zajmujących się tego rodzaju grami. Od lat w ścisłej współpracy z samorządami przygotowują oni kolejne terenowe gry, w atrakcyjny i niebanalny sposób przybliżające lokalne historie czy miejscowych bohaterów. Dziś skorzystać można z około 700 darmowych questów.

inf. UGiM Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka